Έγινε της… ανατροπής στα φιλικά (vids)

Η Κολομβία επικράτησε των ΗΠΑ και το Μεξικό νίκησε εντός έδρας την Κόστα Ρίκα

Η ανατροπή, της… ανατροπής έγινε στα φιλικά που διεξήχθησαν τα ξημερώματα της Παρασκευής.

Η ΗΠΑ υποδέχθηκαν την Κολομβία, η οποία άνοιξε το σκορ στο 36’ με γκολ του Χάμες Ροντρίγκες και στη συνέχεια οι Αμερικανοί προηγήθηκαν με τέρματα σε τρία λεπτά, του Κέλιν Ακόστα (50’) και του Μπόμπι Γουντ (53’).

Ωστόσο, οι Κολομβιανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με γκολ του Μπάκα (56’), του Φαλκάο (74’) και του Μπόρχα (79’) διαμόρφωσαν το τελικό 2-4.

Το άλλο παιχνίδι ήταν ανάμεσα στο Μεξικό και την Κόστα Ρίκα. Οι Κοσταρικανοί προηγήθηκαν με το γκολ του Κάμπελ στο 29ο λεπτό του αγώνα, οι Μεξικανοί ισοφάρισαν τέσσερα λεπτά αργότερα με τέρμα του Γκούζμαν (33’).

Οι φιλοξενούμενοι λίγο πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκαν εκ νέου μπροστά στο σκορ μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπράιαν Ρούιζ. Στην επανάληψη, ωστόσο, το Μεξικό με τέρματα του Μαρτίν (56’) και του Χιμένες (71’) έκανε το τελικό 3-2.

Λατινική Αμερική: Τελευταία Ενημέρωση