Ανατροπή… πρωταθλητή ο ΠΑΟΚ!

Κάνοντας come back κόντρα στην ΑΕΛ (με 10 για ένα ημίχρονο) με πέναλτι του Πρίγιοβιτς και τέρμα του Ακπόμ, επικράτησε 2-1 στην Τούμπα και βρέθηκε στο +7 από τη δεύτερη θέση

Τα έφερε… Τούμπα και βρέθηκε στο +7 από τον Ατρόμητο, αλλά και στο +8 από τον Ολυμπιακό ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος του Βορρά» τα βρήκε σκούρα κόντρα στην ΑΕΛ στο γήπεδό του, βρέθηκε να… κυνηγάει, αλλά έκανε ανατροπή (2-1)… πρωταθλητή και απομακρύνθηκε από τη δεύτερη θέση, εκμεταλλευόμενος το 1-1 των «ερυθρόλευκων» (υποχώρησαν στην τρίτη θέση) στην Ξάνθη.

Τα ευχάριστα (για τον ίδιο) νέα που προέκυψαν από το απόγευμα, έδωσαν περισσότερη προσμονή (ίσως όμως και πίεση) στον ΠΑΟΚ για το ματς με την ΑΕΛ. Ο «δικέφαλος του Βορρά» μπήκε με ενθουσιασμό στο παιχνίδι, ώστε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, που θα τον έφερνε πιο κοντά και στη νίκη, αλλά και στον τίτλο. Διότι, ήξερε ότι θα απομάκρυνε από τη διεκδίκηση και τον Ολυμπιακό, μετά την ΑΕΚ.

Τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα: Η ομάδα του Λουτσέσκου ήθελε να γίνει αφεντικό της αναμέτρησης, να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να στριμώξει από την αρχή τους «βυσσινί». Από την άλλη, οι παίκτες του Φέστα δεν είχαν κανένα πρόβλημα να περιοριστούν σε ρόλο κομπάρσου, οχυρώθηκαν καλά πίσω και παίζοντας με κοντά τις γραμμές βραχυκύκλωσαν τους γηπεδούχους.

Ο ΠΑΟΚ δεν έδειξε καθαρό μυαλό σε αρκετά διαστήματα του πρώτου μέρους και σε συνδυασμό με την αμυντική τακτική της ΑΕΛ αναπτύχθηκε ανορθόδοξα σε μεγάλο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Έδειξε να «πνίγεται», παρότι υπήρχε πολύς χρόνος και αυτό φάνηκε από το γεγονός ότι δοκίμασε αρκετά σουτ εκτός περιοχής (τα περισσότερα με τον Μαουρίτσιο) και δίχως να υπάρχουν καλές προϋποθέσεις.

Ουσιαστικά, μέχρι τις καθυστερήσεις, δεν φλέρταρε σε κάποιο σημείο του α’ ημιχρόνου με το γκολ και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του από το 20’ μέχρι το 28’,που κυκλοφόρησε καλά την μπάλα. Το πλάνο της ΑΕΛ ήταν ξεκάθαρο επιθετικά: κλέψιμο της μπάλας με στόχο να βγει καλά στην κόντρα για να βρει ευάλωτο τον ΠΑΟΚ στα μετόπισθεν.

Με όχι ακριβώς αυτόν τον τρόπο (αλλά με γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας) έγινε το 0-1. Ο Ντέλετιτς βρήκε δεξιά τον Καρανίκα που σέντραρε ωραία και ο Νούνιτς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό. Η Τούμπα «πάγωσε», ο ΠΑΟΚ έδειχνε να… θολώνει, αλλά δεν τα παράτησε και ισοφάρισε στο κατάλληλο (για τον ίδιο) τάιμινγκ. Ο Πρίγιοβιτς τροφοδοτήθηκε μέσα στην περιοχή και λίγο πλάγια και ο Καρανίκας έπεσε εντελώς άγαρμπα πάνω στον Σέρβο, με αποτέλεσμα να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη.

Κάπως έτσι… γύρισε ο διακόπτης του ματς. Όχι μόνο πήγαν στα ίσα στην ανάπαυλα οι γηπεδούχοι, αλλά πλέον είχαν και ψυχολογία και παίκτη παραπάνω.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο (σε σχέση με το πρώτο), αλλά με κάποιες σημαντικές διαφορές. Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, η ΑΕΛ με λιγότερες δυνάμεις και το παιχνίδι άρχισε σιγά-σιγά να ράβεται στα μέτρα του «δικεφάλου».

Λατινική Αμερική: Τελευταία Ενημέρωση