Κέρδισε χωρίς τον Μέσι (vid)

H Xιλή σήκωσε το περσινό Copa America στο «σπίτι» της, καθώς νίκησε με 4-1 την Αργεντινή στα πέναλτι. Τώρα, στο επετειακό τουρνουά που διεξάγεται στις ΗΠΑ, η πρεμιέρα των δύο φιναλίστ τους έφερε ξανά μαζί.

Ο Λιονέλ Μέσι ήταν στον πάγκο, με τον σταρ της Αργεντινής να είναι ανέτοιμος, αλλά η «αλμπισελέστε» κατάφερε με πρωταγωνιστές τους Ντι Μαρία και Μπανέγα να πάρει τη νίκη και να ξεκινήσει με το δεξί στη διοργάνωση.

Όλα κρίθηκαν στα πρώτα 15λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ντι Μαρία στο 51΄ άνοιξε το σκορ, όπου ύστερα από την πάσα του Μπανέγα έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Ρόκο. Στο 59΄ οι ρόλοι άλλαξαν και ο Ντι Μαρία ήταν εκείνος που έβγαλε την μπαλιά στον Μπανέγα, το σουτ του οποίου άλλαξε πορεία από κόντρα στον αντίπαλο και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Οι Αργεντίνοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν το σκορ, αν και η Χιλή μείωσε στο τελικό 2-1 με το γκολ του Φουενσαλίδα στις καθυστερήσεις με κεφαλιά προλαβαίνοντας την έξοδο του Ρομέρο.

Παναμάς-Βολιβία 2-1
Αργεντινή-Χιλή 2-1