«Ζόρικο» διπλό για την Κλαμπ Μπριζ

Η πρωταθλήτρια Βελγίου πέρασε από την έδρα της Μουσκρόν (0-1), παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 11ο λεπτό

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της Jupiler Pro League πέτυχε η Κλαμπ Μπριζ. Κι αν στην πρεμιέρα, το 5-2 επί της Έουπεν ήρθε εύκολα και… χαλαρά, αυτή τη φορά στην έδρα της Μουσκρόν, τα πράγματα ήταν πιο δύσκολα.

Κι αυτό γιατί η πρωταθλήτρια Βελγίου αναγκάστηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο από το 11ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Μοράες Γουέσλεϊ. Αναγκαστικά, πήγε σε πιο συντηρητικό παιχνίδι, ωστόσο, ακόμη και με 10 παίκτες είχε τον έλεγχο και κατάφερε να βάλει το πολυπόθητο γκολ στο 55’ με τον Κουλς και να πάρει το σπουδαίο διπλό με σκορ 1-0.

Στο άλλο παιχνίδι, Γκενκ και Σεντ Τρούιντεν ήρθαν ισόπαλες 1-1, σε ένα παιχνίδι που όλα κρίθηκαν μέσα σε ένα πεντάλεπτο στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, όπως ακριβώς συνέβη και στο περυσινό παιχνίδι των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 68’ με τον Μαλινόφσκι και στο 72’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Έντο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.