Τούχελ: «Ο Νεϊμάρ θέλει να παίζει πάντοτε αλλά...»

Εκτός αποστολής από τον αγώνα κυπέλλου με την Ορλεάνς έμεινε ο Βραζιλιάνος σταρ

Η αναμέτρηση της 18ης Δεκεμβρίου απέναντι στην Ορλεάνς για το κύπελλο Γαλλίας, βρήκε την πρωταθλήτρια Παρί να αγωνίζεται χωρίς τον Νεϊμάρ, φτάνοντας σε μια δύσκολη νίκη με σκορ 1-2, με το νικητήριο γκολ να επιτυγχάνεται στο 81ο λεπτό. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός είχε αποχωρήσει με τραυματισμό στην αναμέτρηση απέναντι στην Μπορντό στις αρχές του μήνα και έκτοτε ακολουθεί μια συντηρητική τακτική ώστε να μην καταπονηθεί, ιδιαίτερα σε αγώνες με αντίπαλους μικρότερου βεληνεκούς.

Ο Τόμας Τούχελ δέχθηκε σχετική ερώτηση για την κατάσταση του Νεϊμάρ αλλά και τον αποκλεισμό του από την αποστολή του αγώνα με την Ορλεάς αναφέροντας:

«Ο Νεϊμάρ θέλει να παίζει πάντοτε αλλά διανύουμε μιαν περίοδο κατά την οποίαν οφείλουμε να είμαστε έξυπνοι και να μην παίρνουμε αχρείαστα ρίσκα όσον αφορά την κατάστασή του και το ενδεχόμενο νέου τραυματισμού.

Εννοείται ότι αν αγωνιστούμε σε έναν τελικό ή έναν αγώνα υψηλών απαιτήσεων θα πάρουμε το ρίσκο χρησιμοποίησής του, όμως ταυτόχρονα είναι σημαντικό να μην πιεστεί και να μείνει εκτός για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.»