Τα σήκωσε όλα στη Γαλλία η Παρί!

Η Παρί Σεν Ζερμέν πανηγύρισε φέτος και την κατάκτηση του Κυπέλλου, επικρατώντας 2-0 στον τελικό της Ερμπιέ

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε η Παρί Σεν Ζερμέν και δεν άφησε καμία κούπα φέτος στη Γαλλία!

Οι Παριζιάνοι δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στην Ερμπιέ, που είναι ομάδα της τρίτης κατηγορίας και επικρατώντας 2-0, πανηγύρισαν την κατάκτηση του Κυπέλλου, κάνοντας παράλληλα το τρεμπλ, αφού ήδη έχουν σηκώσει το Λιγκ Καπ και το πρωτάθλημα.

Μάλιστα, η ομάδα του Έμερι, ο οποίος την αποχαιρέτησε με άλλον έναν τίτλο, έφτασε πλέον τις 12 κατακτήσεις του θεσμού, αυξάνοντας τη διαφορά της από τη δεύτερη Μαρσέιγ που έχει 10. Από ‘κει και πέρα, η Παρί διεύρυνε και το αήττητό της στο Κύπελλο Γαλλίας, καθώς έχει να χάσει εκεί από τις 22 Ιανουαρίου του 2014!

Περίπου 26 λεπτά… άντεξε η Ερμπιέ, με τους Παριζιάνους σε εκείνο το σημείο να ανοίγουν το σκορ με τον Λο Σέλσο. Ακολούθησαν κι άλλες ευκαιρίες από τους παίκτες του Έμερι, αλλά το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Παρί μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος, με τον Εμπαπέ να σκοράρει στο 50’, αλλά τον διαιτητή να μην μετράει το γκολ, κάνοντας χρήση του VAR, αφού διαπίστωσε πως έγινε χέρι στη φάση. Οι πρωταθλητές συνέχισαν την πίεσή τους, με τον Καβάνι να κερδίζει πέναλτι και να το μετατρέπει σε γκολ στο 74’, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-0 και ουσιαστικά να… λήξει το παιχνίδι, με τους πρωτευουσιάνους να παίρνουν το Κύπελλο με αυτό το σκορ.

ΕΡΜΠΙΕ: Πισοτ, Μαρί, Ντεκουαρέ, Παγιερέ, Φοφανά, Βανμπάλεγκεμ(62' Νταμπασέ), Χέρμαν(63' Γκοχό), Φλοχόν, Μπονγκονγκί, Εϊκμάχερ(87' Κουτουριέ), Ροσέ

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Τράμπ, Ντάνι Άλβες(86' Μουνιέρ), Τιάγκο Σίλβα, Γιούρι, Μαρκίνιος, Μότα(68' Ντράξλερ), Ντι Μαρία, Ραμπιό, Λο Σέλσο, Καβάνι, Μπαπέ(85' Παστόρε)