«Σφαλιάρα» στο ντεμπούτο του ο Ανρί!

Την εκτός έδρα ήττα γνώρισε η Μονακό από την Στρασβούργο

Η παρουσία του Τιερί Ανρί στην άκρη του πάγκου της Μονακό, δεν ήταν αρκετή για να αφυπνίσει τους παίκτες, γνωρίζοντας την ήττα από την Στρασβούργο (2-1). Αυτή ήταν η έκτη ήττα της Μονακό σε δέκα αγωνιστικές στην φετινή Ligue 1. Οι έξι βαθμοί που έχουν συγκεντρώσει μέχρι τώρα οι Μονεγάσκοι, αποτελούν την δεύτερη χειρότερη συγκομιδή στην ιστορία του συλλόγου μετά την σεζόν 1953/54.

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο στο «Stade de la Meinau», με τους γηπεδούχους να σκοράρουν στο 17’ με ένα τυχερό γκολ του Τόμασον. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός έπιασε μια αδύναμη κεφαλιά, με την μπάλα να γλιστρά από τα χέρια του Σεϊντού Σι και να καταλήγει στα δίχτυα. Σανα να μην έφτανε αυτό, ο Φαλκάο αποχώρησε στο 37’ με πρόβλημα τραυματισμού.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την ομάδα του Ανρί, όταν στο 66’ ο Γκράντσιρ αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 84’ η Στρασβούργο έβαλε «ταφόπλακα» στα όποια όνειρα της Μονακό για ένα θετικό αποτέλεσμα, με τον Μοτιμπά να φεύγει στην αντεπίθεση και να πλασάρει ιδανικά για το 2-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με πέναλτι του Τίλεμανς μετά από ανατροπή του Σισοκό.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας

Η Λίλ επικράτησε εκτός έδρας της Ντιζόν με σκορ 2-0, συνεχίζοντας έτσι τις υψηλές της «πτήσεις» στην Ligue 1. Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τους Πέπε (21’ πεν.) και Αραούχο (43’), κλείδωσε το παιχνίδι. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Αμπέιντ στο 81’. Αυτό ήταν το έβδομο τρίποντο της χρονιάς για τους «λιλουά», που παρέμειναν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας αυξάνοντας την διαφορά στους +5 από την τρίτη Λιόν.

Σε μεγάλα «κέφια» η Ναντ που επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-0 της Τουλούζ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τα «καναρίνια» ο Σάλα, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ (25’, 71’, 77’), ενώ ο νωρίτερα είχε σκοράρει και ο Μποσκίλια (38’). Μόλις η δεύτερη νίκη της ομάδας σε δέκα αγωνιστικές, που παραμένει εντός επικίνδυνης ζώνης.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι μεταξύ Καέν και Γκινγκάμπ. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, όμως δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα την άμυνα της ουραγού Γκινγκάμπ.

Στην ισοπαλία «κόλλησαν» και οι Ρεμς με την Ανζέρ, με το 1-1 να θεωρείται δίκαιο αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν στο 36’ με τον Τραορέ. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και βρήκαν το τελικώς το γκολ τις ισοφάρισης στο 73’ με τον Τσαβαρία.