Ρατσιστική επίθεση σε συμπαίκτη του Λαϊφη! (vid)

Δείτε τι έγινε στον αγώνα που τέθηκαν αντιμέτωποι οι Λαϊφης και Καμίνσκι στο Βέλγιο

Ο Ούτσε Άγκμπο της Σταντάρ Λιέγης δέχθηκε ρατσιστική επίθεση από την εξέδρα της Κόρτραϊκ όταν αποβλήθηκε, απάντησε με μεσαίο δάχτυλο και το κοινό άρχισε να του πετάει αντικείμενα.

Επεισοδιακή εξέλιξη είχε η αναμέτρηση της Κόρτραϊκ με τη Σταντάρ Λιέγης για την 21η αγωνιστική της Pro League. Στο 42ο λεπτό, ο Νιγηριανός μέσος Ούτσε Άγκμπο δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και έβαλε "φωτιά" στον αγώνα.

Ο 22χρονος διεθνής δεν συμφωνούσε με την κρίση του διαιτητή και αρνήθηκε να βγει εκτός αγωνιστικού χώρου. Όταν το πήρε απόφαση, περπάτησε μπροστά από τις κερκίδες των γηπεδούχων, κάτω από έντονες αποδοκιμασίες. Ορισμένοι οπαδοί έκαναν ήχους πιθήκου, προβαίνοντας σε μία ρατσιστική επίθεση προς τον Νιγηριανό ποδοσφαιριστή, ο οποίος απάντησε υψώνοντας το μεσαίο δάχτυλο των χεριών του. Η αντίδραση των οπαδών ήταν να του πετάξουν ορισμένα αντικείμενα, καθώς κατευθυνόταν προς τη φυσούνα των αποδυτηρίων.

Ο αρχηγός της Σταντάρ, Σεμπαστιάν Ποκονιόλι, καθώς και παίκτες των γηπεδούχων έφτασαν στο σημείο που βρισκόταν ο Άγκμπο και προσπάθησαν να τον προστατεύσουν, ενώ ο ίδιος για λίγα δευτερόλεπτα αρνιόταν να μπει στη φυσούνα, επιδιώκοντας διάλογο με ορισμένους από τους φιλάθλους. Εν τέλει, παρότι εξοργισμένος, πήγε στα αποδυτήρια και το περιστατικό έληξε.

Η Σταντάρ προηγήθηκε στο 65' με πέναλτι του Ραζβάν Μαρίν, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και νίκησαν με 2-1.

"Ο Άγκμπο έκρινε ότι η αποβολή του δεν ήταν δικαιολογημένη, οπότε υπήρξε ένταση. Προσπάθησα να τον ηρεμήσω και μετά προσπάθησα να τον πάω γρήγορα στα αποδυτήρια (σ.σ. αναφορά στον βοηθό του που συνόδευε τον Άγκμπο) για να μην υπάρξουν χειρότερα. Η αντίδρασή του ήταν δικαιολογημένη", δήλωσε μετά από τον αγώνα ο προπονητής των φιλοξενουμένων, Ρικάρντο Σα Πίντο.

Πηγή:sport24.gr