Πετάει φωτιές η Άντερλεχτ του Βράνιες

Με επιβλητικό «2Χ2» ξεκίνησε φέτος το πρωτάθλημα η Άντερλεχτ, η οποία διέλυσε με σκορ 5-2 την Οστάνδη

Από 4άρα σε… 5άρα πετάει η Άντερλεχτ! Με τον Όγκνιεν Βράνιες βασικό και αναντικατάστατο, η ομάδα των Βρυξελλών διέλυσε με 5-2 την Οστάνδη και συνέχισε με το απόλυτο στη δεύτερη αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των μωβ ήταν ο Σαντινί, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 46’, ενώ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 83’ και γκολ στο 86’ πέτυχε χατ τρικ. Νωρίτερα (52’), ο Ντιματά ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα της Άντερλεχτ, με τον Γκούρι να μειώνει προσωρινά, πριν ο Σαντίνι κάνει το 4-1. Με δεύτερο προσωπικό τέρμα του Ντιματά οι «μωβ» έκαναν το 5-1, ενώ το αποτέλεσμα (5-2) διαμόρφωσε ο Μίλοβιτς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.