«Πάτησε» την Αϊντχόφεν ο Άγιαξ (vid)

Ο «Αίαντας» σκόρπισε με 3-0 την πρωτοπόρο της Eredivisie και μείωσε στους 7 βαθμούς την απόσταση από την κορυφή

Με επιβλητική νίκη (3-0) στο ντέρμπι με την Αϊντχόφεν άφησε πίσω τις… κακές του μέρες ο Άγιαξ.

Πετυχαίνοντας τρία γκολ μέσα σε δέκα λεπτά, ο «Αίαντας» διέλυσε το αήττητο σερί δέκα αγώνων της PSV, την έσπρωξε στη δεύτερη φετινή της ήττα και μείωσε στους επτά τη διαφορά του από την κορυφή.

Μετά από ένα χλιαρό πρώτο ημίχρονο, κατά το οποίο η Αϊντχόφεν δεν έδειξε ικανή να απειλήσει, ο Άγιαξ πήρε τα πάνω του και μπήκε… αγριεμένος στο δεύτερο μισό του ματς. Στο 61’ το σκορ άνοιξε με σουτ του Νέρες έξω από την περιοχή, ενώ ο Σένε τρία λεπτά μετά διπλασίασε τα τέρματα με τον ίδιο τρόπο. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 71’, με σουτ του φαν ντε Μπικ.