Παραμένει αήττητη η Μπορντό, 0-0 με Λιλ

Την 3η εκτός έδρας ισοπαλία σε ισάριθμα ματς μακριά από την έδρα της απέσπασε η Μπορντό που ήρθε 0-0 με τη Λιλ

Την 3η ισοπαλία σε εκτός έδρας ματς που την φέρνει στους 9 πόντους, πήρε η Μπορντό απέναντι στη Λιλ σε ένα ματς ωστόσο που οι Γιρονδίνοι θα μπορούσαν να έχουν πάρει κάτι περισσότερο μιας και η γηπεδούχος Λιλ έπαιζε από το 32ο λεπτό με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Τιάγκο Μάια.

Η γηπεδούχος αντιστάθηκε σθεναρά, παρά την πίεση της Μπορντό που πίεσε ασφυκτικά για να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα και είχε ευκαιρίες με τον Σανκχαρέ στο 70’ με τον Λαμπόρντ στο 81’ και με τον Βάντα στο 90ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη. Με την ισοπαλία αυτή η Μπορντό έπιασε τη Σεντ Ετιέν στην 3η θέση με εννέα πόντους.