Ο Ζαρντίμ «καθάρισε» τον Πογιέτ! (vid)

Λίγη για να κάνει ζημιά στη Μονακό αποδείχθηκε η Μπορντό!

Χάρη στην ποιότητα και τον χαρακτήρα της, η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ τούμπαρε εκείνη του Γκουστάβο Πογιέτ και έφτασε σε πολύτιμη νίκη με 2-1. Το γκολ του Βάντα στο 32’ αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, ωστόσο δεν κατάφερε να τους πτοήσει.

Καταφέρνοντας λοιπόν να ισοφαρίσουν πριν το ημίχρονο (με ωραίο τελείωμα του Γιόβετιτς), έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους.

Διότι ακολούθησε ένα 25λεπτο πίεσης στο β’ μέρος, που τελικά καρποφόρησε στο 69’, έπειτα από ωραία ενέργεια του Σαμπαλί και απευθείας σουτ του Λόπες.

Έτσι, η Μονακό διεύρυνε το εντυπωσιακό αήττητό της στα 13 παιχνίδια και ανεξάρτητα από το τι θα κάνουν στα παιχνίδια τους οι Μαρσέιγ και Μπορντό, παρέμεινε αφεντικό στη μάχη για την απευθείας είσοδο στους ομίλους του Champions League.