Με το στανιό η Μαρσέιγ έκανε πλάκα η Παρί!

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΑΛΛΙΑΣ- ΦΑΣΗ ΤΩΝ «64»

Η ομάδα της Μασσαλίας χρειάστηκε παράταση για να κάμψει στο «Βελοντρόμ» την αντίσταση της Βαλενσιέν, ενώ η Παρί διέλυσε με 6-1 τη Ρεν.

Ρεν-Παρί Σεν Ζερμέν: 1-6

(Μπουριγκό 66’ πεν.-Μπαπέ 9’, 76’, Νεϊμάρ 17’, 43’, Ντι Μαρία 24’, 74’)

Ο Μπαπέ άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό και στο 17’ ο Νεϊμάρ έκανε το 0-2. Οι Παριζιάνοι δεν πάτησαν φρένο και ο Ντι Μαρία στο 24’ έγραψε το 0-3 ενώ ο Νεϊμάρ με ακόμη ένα γκολ στο 43’, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4. Ο Μπουριγκό μείωσε σε 1-0-4 με πέναλτι στο 66’ αλλά οι Ντι Μαρία και Μπαπέ με γκολ στο 74΄και στο 76’ έκαναν το 1-6.

Μαρσέιγ-Βαλενσιέν 1-0 παράταση (0-0 καν. διαρκ.)

(103’ Αμαβί)

Η Βαλενσιέν παίζει στη δεύτερη κατηγορία, αλλά στο “Βελοντρόμ” έβαλε πολύ δύσκολα στη Μαρσέιγ, η οποία κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην παράταση. Στο 103’ ο Τζόρνταν Αμαβί λύτρωσε τη Μαρσέιγ διαμορφώνοντας το τελικό 1-0. Ο Κώστας Μήτρογλου ξεκίνησε βασικός, αλλά απογοήτευσε ξανά και έγινε αλλαγή στο 59’.

Σεντ Ετιέν-Νιμ 2-0

(63’ Μπέριτς, 68’ Μπαμπά)

Με δυο γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο, η Σεντ Ετιέν νίκησε 2-0 τη Νιμ, ομάδα δεύτερης κατηγορίας και προκρίθηκε στους “32”. Καθοριστική υπήρξε η φάση του 12ου λεπτού όταν η Νιμ έμεινε με δέκα παίκτες, αφού ο Μποσκαγλί αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα. Για πάνω από 85 λεπτά, η Σεντ Ετιέν είχε αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 63’ ο Ρόμπερτ Μπέριτς άνοιξε το σκορ. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Τζόναθαν Μπαμπά στο 68’.

Γκράνβιλ-Μπορντό 2-1 παράταση (1-1 καν. διαρκ.)

(90’ Μαρτινέτ, 103’ Ντουνιάμα/ 37’ Σανκαρέ)

Κάζο για τη Μπορντό, η οποία αποκλείστηκε από ομάδα δεύτερης κατηγορίας με τη Γκράνβιλ να παίρνει σπουδαία πρόκριση, επικρατώντας 2-1 στην παράταση. Στο 37’ η Μπορντό άνοιξε το σκορ με τον Γιουνούς Σανκαρέ και στο 85’ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σαμπάλι. Στις καθυστερήσεις η Γκράνβιλ ισοφάρισε με τον Σάλιβαν Μαρτινέτ και έστειλε το ματς στην παράταση. Στο έξτρα ημίωρο, η Μπορντό έμεινε με δέκα παίκτες, αφού στο 102’ αποβλήθηκε και ο Καρίκ. Ο Ντουνιάμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-1 για τη Γκράνβιλ στο 103’ με τη Μπορντό να τελειώνει με 8 παίκτες, αφού στο 110’ αποβλήθηκε και ο Πλασίλ.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα (με έντονο χρώμα οι ομάδες που προκρίθηκαν)

Βανς-Σταντ Μπριοχίν: 1-1 (3-5 πεν) (0-0 η κανονική διάρκεια)