Με «σβηστή» τεσσάρα, συνεχίζει πρώτη η Αϊντχόφεν

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, η Αϊντχόφεν πήρε εύκολη νίκη στην έδρα της Χέρακλες (4-0) και αύξησε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά της από τον δεύτερο Άγιαξ, ο οποίος έχει παιχνίδι λιγότερο.

Δίχως να εντυπωσιάσει με την απόδοσή της στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Χέρακλες, η Αϊντχόφεν νίκησε με το άνετο 4-0 για τη 16η αγωνιστική της Eredivisie και διατήρησε την απόσταση ασφαλείας από τους «διώκτες» της. Ισοπαλία σαν ήττα για την Αλκμάαρ κόντρα στην Εξέλσιορ, «λευκή» ισοπαλία για Τσβόλε και Μπρέντα.

Η Αϊντχόφεν κατάφερε να προηγηθεί νωρίς στο παιχνίδι (12’), μετά από πολύ γρήγορη αντεπίθεση και όμορφη ατομική ενέργεια του Μπέργκβαιν, ο οποίος άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Στο 33’, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντε Γιονγκ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Σβάαμπ από πολύ κοντά διπλασίασε τα τέρματα για τους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος.

Τα πράγματα απλοποιήθηκαν πολύ περισσότερο για την Αϊντχόφεν στο 45’+2’, όταν ο διαιτητής, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Ντροστ για πάτημα στον Ροζάριο. Ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα στο δεύτερο ημίχρονο, με την Αϊντχόφεν δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αρχικά, ο Ντούμφρις με κεφαλιά έκανε το 3-0 στο 79’ και στις καθυστερήσεις ο Περέιρο, αφού έχασε πέναλτι στο 90’+2’ (αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για τους γηπεδούχους ο Ζιμπόρα), πήρε το "αίμα του πίσω" στο 90’+4’, διαμορφώνοντας με κεφαλιά το τελικό 4-0.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας για την Eredivisie, Τσβόλε και Μπρέντα δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και, έτσι, έμειναν στο «στείρο» 0-0. Ένα αποτέλεσμα το οποίο δεν ευχαρίστησε καμία από τις δύο ομάδες, αφού αμφότερες έμειναν στα χαμηλά "πατώματα" του βαθμολογικού πίνακα.

Η Αλκμάαρ, για ακόμα ένα παιχνίδι, δεν κατάφερε να «μεταφράσει» την ανωτερότητά της σε "τρίποντο", μένοντας στο ισόπαλο 1-1 με την Εξελσιόρ στο «AFAS Stadion». Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλο ποσοστό κατοχής σε όλο το ενενηντάλεπτο, ωστόσο η Εξέλσιορ ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα στο 30’, χάρη σε ένα φανταστικό σουτ του Μαχμούντοφ, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η Αλκμάαρ ισοφάρισε στο 40’ με κεφαλιά του Τιλ από πολύ κοντινή απόσταση και ήταν κυρίαρχη σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς, όμως, να βρίσκει το δεύτερο γκολ, παρά τις 26 συνολικά τελικές της προσπάθειες, μένοντας στους 25 βαθμούς και την πέμπτη θέση.