Ligue 1: Παραπαίει η Μονακό, τριάρα με… καρδιοχτύπι για τη Λιλ

Άλλη μια γκέλα για τη Μονακό, που σκόνταψε και στην έδρα της Τουλούζ (1-1). Νίκη με… άγχος για τη Λιλ, που επικράτησε 3-2 εκτός έδρας της Αμιάν..

Το κακό ξεκίνημα της Μονακό στη φετινή Ligue 1 συνεχίζεται. Η ομάδα του Πριγκιπάτου δεν τα κατάφερε ούτε απέναντι στην Τουλούζ, με την οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 για την 5η αγωνιστική της Ligue 1 και έφτασε τα τέσσερα συνεχόμενα ματς χωρίς νίκη. Οι γηπεδούχοι, μπορεί να είδαν να μπαίνει τέλος στο νικηφόρο σερί τριών αγώνων, αλλά διεύρυναν το αήττητο και πέρασαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Εκεί συγκατοικούν με τη Λιλ, που πέρασε από το «Λικόρν», επικρατώντας με σκορ 3-2 της Αμιάν, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νικολά Πέπε, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ (τα δύο γκολ με πέναλτι). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τρία γκολ διαφορά, αλλά στο φινάλε λίγο έλειψε να… αυτοκτονήσουν, καθώς δέχθηκαν δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να έχουν και χαμένο πέναλτι.

Την ευκαιρία να πανηγυρίσει την πρώτη φετινή νίκη μπροστά στο κοινό της, μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα έχασε η Μονπελιέ, που ήρθε ισόπαλη 1-1 με το Στρασβούργο. Παρότι προηγήθηκε με γκολ του Λε Ταλέκ, εντούτοις, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και «τσίμπησαν» τον βαθμό.

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Ανζέ, που επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της Ντιζόν, η οποία βρισκόταν μέχρι σήμερα στη δεύτερη θέση πίσω από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.