«Κλείδωσε» το Τσάμπιονς Λιγκ ο Άγιαξ

Ο Άγιαξ νίκησε 3-0 την Άλκμααρ και μια αγωνιστική πριν το φινάλε εξασφάλισε τη δεύτερη θέση

Στο ντέρμπι της δεύτερης θέσης, που δίνει εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, ο Άγιαξ νίκησε 3-0 την Άλκμααρ και θα είναι, και μαθηματικά, δεύτερος στο φινάλε της σεζόν. Στο 38ο λεπτό ο Ντόνι Φαν Ντε Μπεκ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο 49’, ο Τζάστιν Κλάιφερτ έκανε το 2-0, αξιοποιώντας κεφαλιά πάσα του Χούντελααρ.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Νέρες Κάμπος στο 87ο λεπτό. Με τον Άγιαξ να έχει 76 βαθμούς και την Άλκμααρ 68, η δεύτερη θέση είναι καπαρωμένη, ότι και αν γίνει στη τελευταία αγωνιστική. Όσο για την Άλκμααρ, έχει ήδη εξασφαλίσει την 3η θέση που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του EuropaLeague.