Κατρακύλα δίχως τέλος για τη Μονακό

Νέα απογοητευτική εμφάνιση και ταπείνωση στο «Λουί Ντε» από την Στρασμπούρ με 5-1 για τη Μονακό που παραμένει στην προτελευταία θέση, ενώ η νικήτρια πέρασε στην 5η θέση

Η Μονακό εξακολουθεί να παραπαίει και πλέον τα πράγματα φαίνεται πως είναι μη αναστρέψιμα για την ομάδα του Πριγκιπάτου, μετά και από τον εντός έδρας διασυρμό με 5-1 από την Στρασμπούρ που έφτασε τους 32 πόντους.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Νάλντο αποβλήθηκε για την Μονακό με την Στρασμπούρ να στάζει… φαρμάκι σε κάθε επιθετική προσπάθεια της και ν’ ανοίγει το σκορ με τον Αγιόρκε στο 12’ και τον Τομασόν στο 17΄. Ο Φαλκάο μείωσε στο 22’, αλλά στην επανάληψη στο 63΄ ο Σισοκό και στο 68’ ο Αγιόρκε «κλείδωσαν» οριστικά τη νίκη για την Στρασμπούρ, για να έρθει και το γκολ του Φοφανά στο 94’ για το 1-5.

Στα άλλα δύο ματς ένα γκολ του Ουντέν, έδειχνε να δίνει τη νίκη στη Ρεμς απέναντι στη Νις αλλά ένα πέναλτι του Βάλτερ στο 90+9’ διαμόρφωσε το τελικό 1-1 για να πάει η Νις στους 31. Σπουδαία εκτός έδρας νίκη και για την Τουλούζ απέναντι στη Νιμ με γκολ του Σανόγκο στο 41ο λεπτό.