Η Χαρτς διέλυσε τη Σέλτικ, που ηττήθηκε μετά από 69(!) αγώνες

«Σφαλιάρα» άνευ προηγουμένου για τη Σέλτικ, που γνώρισε τη συντριβή με σκορ 4-0 από τη Χαρτς στο Εδιμβούργο και είδε να μπαίνει τέλος στο αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα Σκωτίας.

Την πρώτη φετινή της ήττα στο πρωτάθλημα της Premier Σκωτίας και πρώτη μετά από 69 (!) παιχνίδια στις εγχώριες διοργανώσεις γνώρισε η Σέλτικ. Οι «καθολικοί» έπαθαν… κάζο άνευ προηγουμένου στο Εδιμβούργο, καθώς γνώρισαν τη συντριβή με σκορ 4-0 από τη Χαρτς, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν με τον πλέον πειστικό τρόπο την ανοδική τους πορεία, καθώς έφτασαν στις τρεις συνεχόμενες νίκες, διευρύνοντας σε έξι παιχνίδι το αήττητο σερί τους. Το σκορ άνοιξε στο 26’ ο Κοχρέιν, για να έρθει εννιά λεπτά αργότερα (35’) ο Λάφερτι να κάνει το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο τη σκυτάλη πήρε ο Μιλίνκοβιτς, ο οποίος με δύο γκολ (48’ και 76’ πεν.) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.