Η Νις γάζωσε τη Μονακό με τεσσάρα

Με δύο γκολ του Μάριο Μπαλοτέλι, και από ένα τον Πλεά και Γκανάγκο, η Νις συνέτριψε τη Μονακό

Η Νις σόκαρε τους Μονεγάσκους και με πρωταγωνιστή τον Μάριο Μπαλοτέλι που σκόραρε δις, πήρε την 2η νίκη της στο πρωτάθλημα με 4-0. Αυτό ήταν ένα αποτέλεσμα σοκ για την ομάδα του Ζαρντίμ που δεν μπόρεσε σε καμία στιγμή ν’ ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα και καθηλώθηκε από την μεγάλη αντίπαλο της στο μεγάλο γειτονικό ντέρμπι. Είναι σημαδιακό πως η Νις και πέρσι είχε κερδίσει με το ίδιο ακριβώς σκορ τη Μονακό και μάλιστα πάλι ο Μπαλοτέλι είχε σημειώσει δύο γκολ και ένα ο Πλεά.

Ο Μάριο Μπαλοτέλι στο 5ο λεπτό κερδίζει πέναλτι που θ’ αξιοποιήσει ο ίδιος στο 6ο λεπτό για να γράψει το 1-0. Ο Πλεά στο 18ο λεπτό με μια έξοχη προσπάθεια από αριστερά χόρεψε τον Τζέμερσον και τον Γκλικ για το 2-0. Το 3-0 ήρθε από τον Μάριο Μπαλοτέλι μετά από σέντρα του Σουκέ, με τους Γκλικ και Σιντιμπέ ν’ αδρανούν και τον Ιταλό να έρχεται σε κενή εστία για να σκοράρει για 2η φορά. Το 4-0 διαμόρφωσε ο Γκανάγκο στο 85ο λεπτό.