Η Μαρσέιγ… έπνιξε στο τέλος τη Μονακό!

Το «πνίξιμο» του Μπενάλιο στο 89’, στην κεφαλιά του Ζερμέν, έδωσε στη Μαρσέιγ τη νίκη (3-2) μέσα στο Μονακό!

Ματσάρα στο Πριγκιπάτο, όπου έγινε της… ανατροπής!

Η Μαρσέιγ απέδρασε από το Μονακό, παίρνοντας τη νίκη με 3-2 στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, χάρη σε τέρμα του –πρώην Μονεγάσκου- Ζερμέν και «πνίξιμο» από τον Μπενάλιο! Οι Μασσαλοί προηγήθηκαν με γκολάρα του Μήτρογλου, με τους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή, αλλά τις εμπνεύσεις του Γκαρσιά με τις αλλαγές να δίνουν το «τρίποντο» στην ομάδα του.

Δυνατό ξεκίνημα για τη Μαρσέιγ στην αναμέτρηση με τους Παγέ και Μήτρογλου να βρίσκονται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά τον Μπενάλιο να τους «χαλά» τα σχέδια. Ωστόσο, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γάλλος μέσος έκανε τη σέντρα και ο «Μητρογκόλ» με «καρφωτή» κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους Μασσαλούς, οι οποίοι μ’ αυτό πήγαν στα αποδυτήρια.

Αντίθετα, στο δεύτερο μέρος η Μονακό ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά, όπου εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Ραμί κατάφερε να κάνει την ανατροπή μέσα σε έξι λεπτά, με τους Τίλεμανς (48’) και Φαλκάο (53’). Όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν, με τον Τοβέν να τους βάζει ξανά στο παιχνίδι, ισοφαρίζοντας στο 74’ και ενώ νωρίτερα είχε περάσει ως αλλαγή. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός τους ματς έπεσε, ωστόσο στο 89’ ο Ζερμέν –δευτερόλεπτα αφού περάσει ως αλλαγή- πήρε την κεφαλιά και με τον Μπενάλιο να… πνίγει το γκολ, έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του Γκαρσιά, η οποία έφυγε με το «διπλό» (2-3) από το Πριγκιπάτο.

Μάλιστα, αυτή είναι η δεύτερη συνεχόμενη φορά που η Μονακό γνωρίζει την ήττα στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, καθώς την προηγούμενη αγωνιστική την είχε «πληγώσει» στο ίδιο σημείο η Μπορντό!

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής

Παρασκευή (31/08)

Λιόν - Νις 0-1 (51’ Σεντ-Μαξιμέν)

Σάββατο (01/09)

Νιμ - Παρί Σεν Ζερμέν 2-4 (63' Μπομπισόν, 71' πεν. Σαβανιέ - 36' Νεϊμάρ, 40' Ντι Μαρία, 77' Εμπαπέ, 90+2' Καβάνι)

Ανζέ - Λιλ 1-0  (60' Τραορέ)

Ντιζόν - Καέν 0-2 (21' Κρίβελι, 90+4' Μποβέ)

Γκινγκάμπ - Τουλούζ 1-2 (45' Τουράμ - 2' Γκραντέλ, 12' Σανγκαρέ)

Ρεμς - Μονπελιέ 0-1 (77' Ογιονγκό)

Στρασβούργο - Ναντ 2-3 (21' Αγιόρκε, 81' Ντα Κόστα- 34' αυτ. Μίτροβιτς, 45+2' Εβανγκελίστα, 59' Σάλα)

Κυριακή (02/09)

Σεντ Ετιέν - Αμιάν 0-0

Ρεν - Μπορντό 2-0 (12’ Αντρέ, 16’ Μπενσεμπενί)

Μονακό- Μαρσέιγ 2-3 (48’ Τίλεμανς, 53’ Φαλκάο-45+1’ Μήτρογλου, 74’ Τοβέν, 89’ Ζερμέν)