Επιστροφή με πεντάρα για την Αϊντχόφεν

Καταιγιστική η πρωτοπόρος της Eredivisie

Επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο για την Αϊντχόφεν. Η πρωτοπόρος της Eredivisie συνέτριψε με σκορ 5-0 την Εξέλσιορ και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά από 15 αγωνιστικές. Η PSV, που «έτρεχε» ένα νικηφόρο σερί δεκατριών αγώνων, ηττήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα από τη Φέγενορντ, αλλά φάνηκε ότι το αποτέλεσμα αυτό ήταν απλώς μια κακή παρένθεση.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις για την κατάκτηση των τριών βαθμών από το πρώτο ημίχρονο, αφού στο 17’ προηγήθηκαν με τον Ντε Γιονγκ, ενώ στο 34’ ήρθε το αυτογκόλ του Φαν Ντερ Μέερ για να γίνει το 2-0. Ίδια ήταν και η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου, αφού η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων ήταν μεγάλη. Στο 52’ με δεύτερο αυτογκόλ, αυτή τη φορά από τον Ματέι, έγινε το 3-0, στο 80’ ο Μάλεν πέτυχε το τέταρτο γκολ για την PSV, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 89’ ο Μπέργκγουιν.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Αλκμάαρ έκανε έναν… υγιεινό περίπατο στην έδρα της Φορτούνα Σιτάρντ, την οποία νίκησε εύκολα με σκορ 3-0. Με τη νίκη αυτή παρέμεινε σε θέσεις Ευρώπης, ενώ η αντίπαλός της γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα και τρίτη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 12’ ο Σέουντγενς, ενώ το διπλό «κλείδωσε» στο 63’ ο Ιντρίσι. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 80’ ο Τιλ, κάνοντας το τελικό 3-0.