Δεύτερη θέση με ανατροπή στο Πριγκιπάτο η Μονπελιέ

Με δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μονπελιέ επικράτησε 2-1 της Μονακό στο «Λουί Ντε» και πέρασε στην 2η θέση, στερώντας τη χαρά δεύτερης σερί νίκης στην ομάδα του Ανρί

Η Μονακό κρατούσε μέχρι το 80ο λεπτό το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο με αντίπαλο τη Μονπελιέ, από το γκολ του Τίλεμανς στο 42’. Ωστόσο δύο λάθη του Ζέμερσον έδωσαν τη δυνατότητα στη Μονπελιέ να ανατρέψει το παιχνίδι με τα γκολ των Λαμπρόντ και Σκούλετιτς με αποτέλεσμα η φιλοξενούμενη να πάρει το τρίποντο και να περάσει στην 2η θέση με 29 πόντους, με την Μονακό να παραμένει στην προτελευταία θέση.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα των βραδινών αγώνων του Σαββάτου για τη Ligue1, η Νιμ ήταν εντυπωσιακή απέναντι στην Αμιάν και την κέρδισε 3-0, με ένα γκολ του Μπουανγκά και δύο του Αλιουί. Η Γκινγκάμπ έμεινε στο ισόπαλο 0-0 με τη Νις, ενώ Ανζέ και Καέν ήρθαν επίσης ισόπαλες αλλά με σκορ (1-1).