Βήμα Ευρώπης για Ρέιντζερς

Άλλο ένα βήμα για την έξοδο στο Europa League έκανε η Ρέιντζερς, που επικράτησε 2-1 της Χαρτς στη Γλασκώβη, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των πλέι οφ για τον τίτλο. Έτσι, επέστρεψε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, όπου ισοβαθμούν με την Αμπερντίν, αλλά έχουν καλύτερη διαφορά τερμάτων.

Οι «διαμαρτυρόμενοι» είχαν την καθολική υπεροχή και έχασαν πληθώρα ευκαιριών για να πετύχουν περισσότερα γκολ σε βάρος της ομάδας του Εδιμβούργου, την οποία «κολακεύει» το τελικό σκορ. Μετά από το «στείρο» πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 47’ με τον Κάμινγκς. Στο 64’ ο Καντέιας διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του και έξι λεπτά αργότερα, ο Μπέρα μείωσε για τους φιλοξενούμενους, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.