«Αυτοκτονία» για Λιλ, έχασε από την τελευταία η Ρεν!

Εντός της ζώνης του υποβιβασμού παρέμεινε η Λιλ

Παραμένουν τα… σύννεφα στη Λιλ! Αν και προηγούνταν 2-0, οι «λιλουά» δέχθηκαν δύο γκολ στις καθυστερήσεις από την Γκινγκάμπ (2-2) και έτσι εξακολουθούν να βρίσκονται εντός της ζώνης του υποβιβασμού. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα μέσα σε τρία λεπτά με τους Πέπε (55’) και Αραούχο (57’), αλλά το αυτογκόλ του Αλόνσο (90’) και το τέρμα του Μπριάν (90+3’) τους στέρησαν τη νίκη.

Από ‘κει και πέρα, η ουραγός Μετς έδειξε… σφυγμό, καθώς πήρε τη νίκη –και με ανατροπή- στην έδρα της Ρεν. Η ομάδα της Βρετάνης είχε προηγηθεί με τον Μπουριγκό στο 27’, με τον Ρου να απαντά δύο φορές (52’ και 57’).

Την προηγούμενη αγωνιστική, ο Ντεμπισί στέρησε με το αυτογκόλ του στη Σεντ Ετιέν τη νίκη απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν, αλλά αυτή τη φορά ήταν ο «χρυσός σκόρερ» των «στεφανουά» στο 1-0 επί του Στρασβούργου.