Αστρική Παρί, μυθικός Μπαπέ (vid)

Η Παρί διέλυσε με 5-0 τη Λιόν κι έκανε το 9Χ9, με τον Κιλιάν Μπαπέ να πετυχαίνει καρέ τερμάτων

Έχοντας τον Κιλιάν Μπαπέ σε ένα μυθικό βράδυ, η Παρί διέλυσε με 5-0 τη Λιόν και καθαρίζει από νωρίς τον τίτλο. Ο Μπαπέ πέτυχε καρέ κι έγινε ο νεότερος παίκτης εδώ και 45 χρόνια που πετυχαίνει κάτι τέτοιο στη Ligue 1'.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τη Λιόν καθώς μόλις στο 7’ έχασε το μεγάλο της αστέρι, Ναμπίλ Φεκίρ με τραυματισμό και στο επόμενο λεπτό ο Μπαπέ κέρδισε πέναλτι από τον Λόπες και ο Νεϊμάρ από την άσπρη βούλα έκανε το 1-0.

Στο 11’ το σουτ του Ντομπελέ πέρασε μόλις έξω και στο 13’ το φάουλ του Ντεπάι τράνταξε το δοκάρι του Μπουφόν ενώ στο 18’ ηΠ βγήκε στην κόντρα αλλά ο Μπαπέ δεν έκανε καλό γύρισμα. Στο 27’ ο Μεντί έσωσε με προβολή μετά από σουτ του Μπαπέ και στο 35’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κιμπεμπε.

Στο 45’ ο Μπουφόν σταμάτησε το πλασέ του Οάρ, ενώ στην κόντρα ο Τουσάρ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη.

Στο 47’ ο Λόπες σταμάτησε το σουτ του Μπαπέ, όπως έκανε και ο Μπουφόν σε πλασέ του Κορνέ στο 49’ και τρία λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης, σημάδεψε το δοκάρι της Παρί. Στην κόντρα και οι Παριζιάνοι είχαν δοκάρι με τον Μπαπέ, ο οποίος στο 61’ με πλασέ από το πέναλτι έκανε το 2-0.

Ο πιτσιρικάς σταρ πήρε φωτιά από εκεί και πέρα και στο 66’ πέτυχε ακόμη ένα γκολ σε κενό τέρμα για το 3-0 ενώ στο 69΄ολοκλήρωσε το χα τρικ για το 4-0. Ο Μπαπέ δεν σταμάτησε εκεί καθώς στο 74ο λεπτό πέτυχε και τέταρτο γκολ κάνοντας το 5-0 για την Παρί. Στο 81’ ο Ντεπάι είχε κι άλλο δοκάρι, με τον Μπουφόν να έχει βρει λίγο την μπάλα.

Παρί: Μπουφόν, Σίλβα, Μενιέ, Μαρκίνιος, Μπερνάτ, Κιμπεμπέ, Βεράτι (75’ Ντράξλερ), Ντι Μαρία (84’ Ντιαμπί), Καβάνι (40’ Κέρερ), Μπαπέ, Νεϊμάρ

Λιόν: Λόπες, Ράφαελ (41’ Ντουμπουά), Μορέλ, Μεντί, Ντεναγέρ, Τουσάρ, Ντομπελέ, Οάρ, Τραορέ, Ντεπάι, Φεκίρ (7’ Κορνέ, 78' Ντιόπ).