Ακάθεκτη με φανταστική… τριάδα η Παρί

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο Σαμπιονά, πέτυχε η Παρί Σεν Ζερμάν, 3-1 την Ανζέ στο «Παρκ Ντε Πρενς», με τους Καβάνι, Εμπαπέ και Νεϊμάρ να σκοράρουν.

Φουλ του… τρία για την Παρί Σεν Ζερμέν. Η πρωταθλήτρια Γαλλίας, συνέχισε νικηφόρα την πορεία της στο νέο πρωτάθλημα επικρατώντας με 3-1 της Ανζέ στο Παρίσι, σε παιχνίδι για την 3η αγωνιστική. Παράλληλα, πέτυχε ξανά τρία γκολ, όσα και κόντρα στην Καέν στην πρεμιέρα αλλά και στην Γκινγκάμπ την προηγούμενη εβδομάδα.

Πρωταγωνιστές; Οι τρεις μεγάλοι αστέρες της, Έντισον Καβάνι, Κιλιάν Εμπαπέ και Νεϊμάρ, οι οποίοι σκόραραν από μία φορά, για να φτάσει η ομάδα τους στους 9 βαθμούς και να παραμείνει στην κορυφή.

Οι γηπεδούχοι, «ξεκλείδωσαν» πολύ νωρίς την μαζική άμυνα της Ανζέ, αφού σκόραραν μόλις στο 12ο λεπτό με τον Ουρουγουανό επιθετικό, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα. Στην πρώτη καλή φάση που δημιούργησαν, κέρδισαν πέναλτι στο οποίο ευστόχησε στο 22’ ο Μανιανί για το 1-1. Η Παρί, χρειάστηκε να ηρεμήσει στο ημίχρονο και να αλλάξει ο Τόμας Τούχελ την επιθετική του τακτική.

Στην επανάληψη, οι παριζιάνοι μετέτρεψαν το ματς σε μονόλογο, πίεσαν πολύ και δημιούργησαν πολλές φάσεις μπροστά στην εστία της Ανζέ. Σε δύο από αυτές, οι Εμπαπέ και Νεϊμάρ στο 52’ και στο 66’ αντίστοιχα κατάφεραν να ευστοχήσουν και να μετατρέψουν σε… περίπατο το απόγευμα για την ομάδα τους.