Βρήκε πάλι τρόπο η Μονακό

Η Μονακό έκανε ένα ακόμα βήμα πιο κοντά στον τίτλο με την τριάρα απέναντι στην Τουλούζ. Παρά το γεγονός πως έμεινε πίσω στο σκορ, κατάφερε να γυρίσει το ματς μέχρι το 65ο λεπτό και να εξασφαλίσει τη νίκη στο 75’. Τώρα με 34 αγώνες, ακριβώς τον ίδιο αριθμό αγώνων με την Παρί, καθώς έχει κι ένα ματς σε εκκρεμότητα βρίσκεται τρεις πόντους μπροστά από την ανταγωνίστρια της.

Ένα λάθος του Τζέμερσον με την έναρξη του β’ μέρους έδωσε την ευκαιρία στον Τοϊβόνεν ν’ ανοίξει το σκορ στο 46ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα ωστόσο ο Καμίλ Γκλικ με ένα ακόμα γκολ από κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Μουτίνιο, ισοφάρισε σε 1-1. Μετά από πάσα του Μπερνάρντο Σίλβα, ο Εμπαπέ από δύσκολη γωνία κατάφερε να γράψει το 2-1, ενώ στο 75’ ο Λεμάρ, μετά από σέντρα του Ντιράρ με μονοκόμματο πλασέ έγραψε το 3-1.