Πέρασε το μπλόκο η Μονακό, τεσσάρα η Μπορντό

Η Μονακό με τη βοήθεια και της τύχης αφού η αντίπαλος της είχε δοκάρι στο 94ο λεπτό, πέρασε από την έδρα των «κοκκινομπλέ» με τα γρήγορα τέρματα των Γκλικ και Μπαπέ στο 16’ και στο 20’ και άντεξε στο τέλος την πίεση της Μονπελιέ. Με την 7η εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Ζαρντίμ έφτασε τους 55 πόντους.

Ο Πολωνός στόπερ Καμίλ Γκλικ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Λεμάρ άνοιξε το σκορ στο 16’ για να έρθει μια ακόμα ασίστ από τον Μεντί και τον Μπαπέ να κάνει με πλασέ το 2-0. Ο Ίλτον μείωσε στην εκκίνηση του δευτέρου μέρους σε 2-1, ενώ στο 88’ αποβλήθηκε για τη Μονακό ο Τζέμερσον. Στο 94’ σε κεφαλιά του Καμαρά, ο Σούμπασιτς σώθηκε από το δοκάρι και η ομάδα του Ζαρντίμ κράτησε το πολύτιμο τρίποντο.

Θριαμβευτικό το πέρασμα της Μπορντό από την έδρα της Καέν με το 4-0 να σφραγίζει την 4η εκτός έδρας νίκη των «Γιρονδίνων» που έφτασαν στην 5η θέση τη Σεντ Ετιέν με 36 πόντους. Ο Ρολάν στο 12’ και ο Καμανό στο 23’ έδωσαν αέρα στην Μπορντό, που στην επανάληψη σημείωσε δύο ακόμα με τον Καμανό στο 63’ και τον Πλάσιλ να δίνει πανηγυρικό τόνο στη νίκη