24 sports

Επέστρεψε με 2 γκολ (vid)

Ορεξάτος επέστρεψε από το τραυματισμό του ο Κώστας Μήτρογλου «κερνώντας» δύο γκολ την Μπράγκα στη σχετικά άνετη επικράτηση 3-1 της Μπενφίκα στο «Ντα Λουζ» για την πέμπτη αγωνιστική.

Ο Έλληνας διεθνής άνοιξε το σκορ στο 27' με ωραίο σουτ έπειτα από γύρισμα του Γκουέντες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο και μέσα σε τέσσερα λεπτά κλείδωσαν τη νίκη πιάνοντας την κορυφή.

Ο Πίτσι στο 74' έκανε το 2-0 και στο 78' σέρβιρε στον ''Μητρογκόλ'', ο οποίος με κεφαλιά από το μισό μέτρο έγραψε το 3-0.

Το τελικό 3-1 έγινε στο 90' ύστερα από κόρνερ του Εντουάρντο και άνετη κεφαλιά του Ρόσιτς, καθώς η άμυνα δεν πήδηξε για να διώξει, ενώ ο Ζούλιο Σέζαρ δεν έκανε έξοδο.

Μπενφίκα (Ρουί Βιτόρια): Ζούλιο Σέζαρ, Σεμέντο, Γκριμάλντο, Λόπες, Λίντελοφ, Φέισα (88' Αλμέιδα), Χόρτα, Σάλβιο (67’ Καρίγιο), Πίτσι, Γκουέντες, Μήτρογλου (82’ Γκόμες).

Μπράγκα (Ζοζέ Πεσέιρο): Μαραφόνα, Μπαϊάνο, Γκοϊάνο, Πίντο (72’ Ζόρζε), Ρόσιτς, Μάουρο, Βούκτσεβιτς, Σάντος (81’ Σίλβα), Χόρτα (67’ Κουτίνιο), Εντουάρντο, Χασάν.

Ευρώπη: Τελευταία Ενημέρωση