24 sports

Γ' Κατηγορία: Μεγάλωσαν τις αποστάσεις από τις υπόλοιπες ομάδες Ονήσιλλος και ΜΕΑΠ

Ο Ονήσιλλος Σωτήρας πέτυχε την 13η φετινή νίκη του και οδηγεί αήττητος την κούρσα του Πρωταθλήματος Γ' Κατηγορίας.

Μετά το νικηφόρο 1-0 επί της ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου έφτασε στους 41 βαθμούς, έξι περισσότερους από την ΜΕΑΠ που νίκησε επίσης εκτός έδρας με 2-1 τον ΠΟ Ορμήδειας.

Μετά την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου οι δύο ομάδες δημιούργησαν σημαντική διαφορά από τις ομάδες που ακολουθούν.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι μεταξύ της Πέγειας και της ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Σοφοκλή Γεωργίου και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 48ο λεπτό με τον Γιώργο Κωνσταντινίδη.

Ο απολογισμός της 15ης αγωνιστικής κατέγραψε 19 συνολικά τέρματα.

Η ΜΕΑΠ διαθέτει την καλύτερη επιθετική γραμμή (34 τέρματα) και ο Ονήσιλλος την καλύτερη αμυντική γραμμή με παθητικό 5 τέρματα.

Την κούρσα των σκόρερ με έντεκα τέρματα ο Γιώργος Κωνσταντινίδης (ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα) και ακολουθεί με δέκα τέρματα ο συμπαίκτης του Δημήτρης Θεοφάνους.