Πάφος-ΕΝΠ 2-0: Ανατροπή και πρόκριση!

Με ανατροπή στα προημιτελικά η ομάδα της Πάφου

Κάνοντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, η Πάφος ανέτρεψε το σκορ του πρώτου αγώνα επί της ΕΝΠ, κερδίζοντας την με 2-0 για την φάση των 16 του Κυπέλλου Κύπρου. Έτσι, η ομάδα της Πάφου πέρασε στα προημιτελικά του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσει την Δόξα. Σκόρερ οι Σικόρσκι στο 15’ και Ρόγκουλιτς στο 28’. Για ένα ημίχρονο με 10 οι Παφίτες, αφού ο Φυλακτού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα με το τέλος του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι στην Πάφο άρχισε με γρήγορο ρυθμό. Στο 12’, εκτελέστηκε το κόρνερ και το πλασέ του Ταραβέλ μετά από φάση διαρκείας έδιωξαν οι αμυντικοί της ΕΝΠ προ της γραμμής τέρματος. Στο 15’, όμως, οι Παφίτες πήραν σκορ πρόκρισης. Ο Μπρουλς με ωραία προσπάθεια έδωσε στον Σικόρσκι, ο οποίος με πλασέ εντός περιοχής σκόραρε για το 1-0. Στο 18’, μάλιστα, ο Μπεριγκό είδε την κεφαλιά του να καταλήγει άουτ από το κόρνερ του Ρόγκουλιτς. Εν τέλει, η ομάδα του Πρέσλι σκόραρε στο 28’ ξανά με κεφαλιά του Ρόγκουλιτς από ωραία πάσα του Σικόρσκι. Στο 32’, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 3-0, καθώς η κεφαλιά του Ταραβέλ από το κόρνερ του Μπρουλς σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι και απομακρύνθηκε. Μετά την λήξη του ημιχρόνου, ο διαιτητής Νεοκλέους απέβαλε τον ποδοσφαιριστή της Πάφου Φυλακτού με απευθείας κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Πέδρο εκτέλεσε ένα φάουλ, το οποίο έδιωξε ο Κόπριβετς σε κόρνερ. Οι Παραλιμνίτες είχαν και ένα σουτ του Τσούρτσουριτς που κόντραρε και πέρασε δίπλα από την εστία του Κόπριβετς και πήγε σε κόρνερ. Μέσα σε ένα δίλεπτο (62’ και 63’) η ΕΝΠ είχε δύο πάρα πολύ καλές ευκαιρίες με σουτ του Τσούρτσουριτς που πέρασαν μόλις άουτ. Η Πάφος ανταπέδωσε με σουτ του Μπεριγκό στο 66’ που πέρασε ψηλά άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Πέτρου πρόλαβε τον Σικόρσκι που ήταν έτοιμος να πλασάρει. Στη συνέχεια, έγινε ανοικτό παιχνίδι, με την ΕΝΠ να ψάχνει το γκολ και να μην το βρίσκει, ενώ από την άλλη, η ομάδα της Πάφου διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ και πήρε μια μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά.

Οι συνθέσεις:

Πάφος:  Κόπριβετς, Πογιέ, Σικόρσκι, Μπρουλς, Γκάμποβς, Φυλακτού, Ρόγκουλιτς, Ταραβέλ, Γιάντζα, Μπεριγκό, Γκουλόν

ΕΝΠ: Πέτρου, Γκενόβ, Κοσμάς, Πέδρο, Κωνσταντίνου, Οικονόμου, Κολοκούδιας, Αντωνίου, Μέρτακκας, Τσούρτσουριτς, Παπαγεωργίου