Ολυμπιακός - Σαλαμίνα 3-3: Άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς στον επαναληπτικό

Συναρπαστικός ο αγώνας στο Μακάρειο

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν οι δυο ομάδες, σε ένα συναρπαστικό ματς με 6 γκολ! Ανεξάρτητα από την επικίνδυνη βαθμολογική τους θέση στο πρωτάθλημα, Σαλαμίνα και Ολυμπιακός θα κυνηγήσουν ένα εισιτήριο στην επόμενη φάση του κυπέλλου Coca Cola στον επαναληπτικό. Η Σαλαμίνα προηγήθηκε με 2 γκολ του Μακρίεφ (8') και Πόλιανετς (33'), ωστόσο ο Ολυμπιακός με τον Τριμπό ισοφάρισε μέσα σε 2 λεπτά (50' και 52'). Στο 87' ο Καρλάο έβαλε εκ νέου μπροστά την Σαλαμίνα όμως ο Μιγκελίτο πέτυχε το 3-3 στο 90'.

Α΄ Ημίχρονο:

Ο αγώνας ξεκίνησε νωθρά και είχε αναγνωριστικό κυρίως χαρακτήρα στα πρώτα λεπτά. Η Σαλαμίνα μόλις στο 2’ έχασε ευκαιρία όταν είχε μια καλή στιγμή από ένα σουτ μακρινό που έγινε από τον Μακρίεφ, ο Κωνσταντίνου απέκρουσε ασταθώς και ο Πόλιανετς στο ριμπάουντ έκανε μια επιπόλαια κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα έξω.

Ωστόσο στην επόμενη φάση στο 8’ σκόραρε με το «καλημέρα» η ομάδα της Αμμοχώστου ένα πολύ σημαντικό εκτός έδρας γκολ με τον Μακρίεφ με ασίστ του Νουρ. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια έδειξε να αντιδρά στο γρήγορο γκολ των «ερυθρολεύκων», κρατώντας και κυκλοφορώντας περισσότερο την μπάλα και επιχειρούσε ανεπιτυχώς κυρίως με σέντρες να απειλήσει την Σαλαμίνα, χωρίς να δημιουργεί φάση για γκολ.

Στο 31’ είχαμε μια καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να πετύχει κάτι, όταν κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο λίγο έξω από την περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πολίτσι, ο οποίος με καλοχτυπημένο απευθείας φάουλ έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 33’ ήρθε και το 0-2 από ένα εκπληκτικό, μακρινό, ξερό σουτ του Πόλιανετς.

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Σαλαμίνα να διατηρεί τον έλεγχο του ματς, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ πρόκρισης. Σαφέστατα παρατηρείτο δυσκολία από τον Ολυμπιακό να δημιουργήσει ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο γκολ.

Β΄ Ημίχρονο:

Τίποτα δεν προδίκαζε την εξέλιξη του αγώνα στο β’ μέρος. Απίθανη ήταν η επανέναρξη του ημιχρόνου στον αγώνα για τον Ολυμπιακό με πρωταγωνιστή τον Τριμπό να φέρνει το παιγνίδι στα ίσα με δυο γκολάρες μέσα σε μόλις δυο λεπτά. Πρώτα στο 50’ και μετά στο 52’ με δυο πανομοιότυπα, μακρινά, δυνατά σουτ.

Έπειτα, η Σαλαμίνα προσπάθησε να οργανωθεί για να βγάλει αντίδραση, αλλά ο ενθουσιασμός και η όρεξη για την ισοφάριση από τους παίκτες του Ολυμπιακού τους έδινε ώθηση. Στο 64’ χάθηκε τεράστια ευκαιρία με τον Μακρίεφ. Από την σέντρα του Σεργίου, ο Μακρίεφ εντελώς μόνος μπροστά από την εστία δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 72’ σημειώθηκε μια εκπληκτική απόκρουση του Κωνσταντίνου στην εξ' επαφής κεφαλιά του Κούσουλου μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 77’ ο Ολυμπιακός είχε καλή ευκαιρία για να ανατρέψει πλήρως το σκορ όταν σε κόρνερ μια κεφαλιά του Χριστοφίδη έφυγε μόλις άουτ. Στο 87’ ο Καρλάο θα δώσει την λύση κάνοντας το 2-3 με απευθείας εκτέλεση φάουλ και τελείωμα σπάνιας ομορφιάς. Δεν είχε πει την τελευταία του λέξη ο Ολυμπιακός που βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να απαντήσει με γκολ στο 90’ για το 3-3. Ο Μιγκελίτο με κεφαλιά μετά από σέντρα του Τριμπό έφερε ξανά τον αγώνα στα ίσα.

Συνθέσεις:

Ενδεκάδα Ολυμπιακού (Μιχαήλ): Κωνσταντίνου, Πολυκάρπου (Σωτηρίου 85'), Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες (Καπαρτής 78'), Παχίπης, Βαλικάεφ, Χριστοφίδης, Ζιάμπαρης, Τριμπό, Πολίτσι (Κάστρο 74').

Ενδεκάδα Σαλαμίνας (Πουρσαϊτίδης): Κίρεφ, Σεργίου (Μιντίκκης 89'), Καρώ, Μακρίεφ (Καρλάο 71') , Κούσουλος, Πόλιανετς, Χατζηκωνσταντή, Τιάγκο, Νουρ, Κορέια, Ρέινολντς.

Σκόρερ:  Τριμπό (50', 52'), Μιγκελίτο (90') Μακρίεφ (8'), Πόλιανετς (33'), Καρλάο (87')

Κίτρινες: Τόρες, Χριστοφίδης / Κούσουλος, Καρώ, Ρέινολντς, Μιντίκκης