Κύπελλο: Πέρασε με show Σικόρσκι η Πάφος, σόκαρε τον Εθνικό στα πέναλτι ο Οθέλλος

Ένα αναμενόμενο αποτέλεσμα και μια έκπληξη είχαμε στους αγώνες του κυπέλλου που ξεκίνησαν στις 15:00.

Συγκεκριμένα στον αγώνα που έγινε στο ΑΕΚ Αρένα ο Διγενής Ορόκλινης δέχθηκε την ήττα από την Πάφο με 3-0. Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ντάνιελ Σικόρσκι που πέτυχε και τα τρία γκολ της ομάδας του στο 1', 38' και στο 64'.

Στον αγώνα στο Δασάκι μεταξύ του Εθνικού και του Οθέλλου οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν στα 120 λεπτά και έτσι η πρόκριση κρίθηκε στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ο Οθέλλος φάνηκε πιο ψύχραιμος και μετά από 14 εκτελεσμένα πέναλτι χρειάστηκε ένα χαμένο του Εθνικού για να πάρουν οι φιλοξενούμενοι την πρόκριση.

Μέσω αγώνων, έχουν ήδη προκριθεί ο Ολυμπιακός Λευκωσίας (3-0 την Αναγέννηση Δερύνειας), η Αγία Νάπα (2-1 την ΑΕΛ) και η Ανόρθωση (2-1 την Ξυλοτύμπου).

Χωρίς αγώνα στο Β' γύρο έχουν περάσει η Καρμιώτισσα και η ΠΑΕΕΚ Κερύνειας από τη Β' Κατηγορίας και ο Άρης, η Ομόνοια, η Νέα Σαλαμίνα, η ΑΕΚ Λάρνακας και ο Ερμής Αραδίππου από την Α' Κατηγορία.

Επίσης, οι ομάδες του Απόλλωνα και του ΑΠΟΕΛ που συμμετείχαν στον τελευταίο τελικό Κυπέλλου καθώς και η ομάδα Fair Play περιόδου 2016-17, η Δόξα Κατωκοπιάς δεν συμμετείχαν στην κλήρωση αλλά προκρίθηκαν στο Β' γύρο χωρίς αγώνα.

(ΤΕΛΙΚΟ) Εθνικός Άχνας - Οθέλλος (Δασάκι) 0-0 (6-7)

1' Σέντρα στον αγώνα

45' Κύλησε χωρίς γκολ το πρώτο ημίχρονο

46' Σέντρα στο β' ημίχρονο

90' Ούτε στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε γκολ στο Δασάκι και ο αγώνας πάει στην παράταση.

115' Άλλο ένα ημίχρονο χωρίς τέρματα στον αγώνα, πάμε ολοταχώς για πέναλτι.

116' Άρχισε το β' ημίχρονο της παράτασης

120' Σε 120 λεπτά οι δύο ομάδες δεν σκόραραν κάποιο γκολ, πάμε στα πέναλτι.

-Ο Οθέλλος μετά από 14 εκτελεσμένα πέναλτι παίρνει τελικά την πρόκριση και κάνει την έκπληξη.

Εθνικός: Mπογκατίνοφ, Στόιτσεφ, Κιπιάνι, Χαραλάμπους, Ενέσκου, Σικάρσκι, Φιλίποφ, Ηλία, Γκαβρίλα, Αρέστη, Ντόπνια

Οθέλλος: Τζιακουρής, Κυριάκου Κ, Βασιλείου, Χατζηγιαννακού, Σάσι, Πιτσιλίδης, Κυριάκου Κ.Α, Μαρκόφσκι, Εμανουήλ, Παναγιώτου, Εμάνουελ

ΤΕΛΙΚΟ: Διγενής Ορόκλινης - Πάφος (ΑΕΚ Αρένα) 0-3

1' Έναρξη αγώνα

1' Η Πάφος άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό με τον Σικόρσκι.

39' Η Πάφος διπλασιάζει τα τέρματά της με τον Σικόρσκι.

45' Ημίχρονο στην ΑΕΚ Αρένα

64' Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Σικόρσκι που πετυχαίνει και το τρίτο γκολ της ομάδας του και κάνει το 3-0.

90' Η Πάφος παίρνει μια εύκολη νίκη-πρόκριση με τον Σικόρσκι να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης αφού πέτυχε και τα τρία γκολ.

Διγενής: Φραντζής, Ταμού, Χειμώνας, Κοτσαρίδης, Ανισέλ, Παπασάββα, Χριστοφίδης, Ογούσου, Παναγιώτου, Κούρου, Αναστασίου

Πάφος: Κόπριβετς, Κομπανί, Ντομίγκεζ, Χριστοδούλου, Χόριτς, Σικόρσκι, Ρόγκουλιτς, Δημοσθένους, Γιάνζα, Μοστεφά, Κοβαλένκο