Δόξα-Πάφος 2-2: Προβάδισμα με δώρο Γκρέμσλ(vid)

Πράξη πρώτη για τα προημιτελικά που τελικά έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις στο δεύτερο ημίχρονο

Μετά από ένα μέτριο στην αρχή παιχνίδι κανείς  δεν υπολόγιζε το φινάλε του αγώνα. Αν και η ομάδα της Δόξας κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές στο παιχνίδι η ομάδα της Πάφου βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει στο τέλος έστω και με την δόση τύχης. Το 2-2 αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού και για τις δύο ομάδες και έτσι η πρόκρισει θα κριθεί στον επαναληπτικό σε μία εβδομάδα στο Παφιακό.

Α Ημίχρονο:

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Πάφο να μπαίνει καλύτερα στο γήπεδο και να επιζητά νωρίς το γκολ. Μόλις στο 4 λεπτό η ομάδα της Πάφου σκοράρει αλλά ορθά ο βοηθός διαιτητής υποδεικνύει τον Ρόγκουλιτς σε θέση οφφ σαιτ. Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού η Δόξα είχε δύο καλές στιγμές να σκοράρει στο 17’ και 19’ λεπτό με τους Παπαφώτη και Ενγκουενέ αντίστοιχα. Από εκεί και πέρα η ομάδα της Πάφου πήρε ξανά τα ηνία του παιχνιδιού και έχασε και αυτή δύο μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί με την κεφαλιά του Μπεριγκό να περνά λίγο έξω ενώ πέντε λεπτά αργότερα στο 25 ο Μπρουλς βρέθηκε πίσω από την αμυντική γραμμή της Δόξας, πέρασε και τον τερματοφύλακα αλλά έχασε τον βηματισμό του στο τέλος και δεν τελείωσε την φάση. Αν και η κατοχή ήταν στο 35 με 65 για την ομάδα της Πάφου στο τελευταίο τέταρτο αυτή που ευτύχισε να σκοράρει ήταν η Δόξα. Με ιδανική αντεπίθεση από τα πλάγια οι ποδοσφαιριστές της Δόξας αντάλλαξαν υπέροχα πάσες και από το ύψος του πέναλτι ο Παπαφώτης με ιδανικό πλασέ έστειλε με δύναμη την μπάλα στα δίκτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κόπριβετς.

Β’ Ημίχρονο:

Με μεγάλη εύκαιρα ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο αφού ο Ασαμόα της Δόξας πιάνει ένα ωραίο φαλτσαριστό πλάσε έξω από την περιοχή που φεύγει λίγο έξω από την εστία του Κόπριβετς. Στο 54΄ λεπτό όμως η Πάφος φέρνει το ματς στα ίσα με ωραίο πλασέ του Μπεριγκό. Ένα γκολ που το γύρευε εδώ και ώρα η ομάδα της Πάφου και δίκαια έφερε το ματς στα ίσα. Η Δόξα όμως δεν τα έβαλε κάτω και έχασε την ευκαιρία του αγώνα όταν ο Κόπριβετς απέκρουσε ασταθώς σουτ του Ενγκουενέ και σε κενή εστία ο Ζατλ να πλασάρει έξω. Λίγα λεπτά αργότερα ότι δεν κατάφερε ο Ζάτλ το πετυχαίνει ο Ασαμόα με υπέροχο πλασέ έστειλε την μπάλα φαλτσαριστά στα δίκτυα της Πάφου στο 75’ λεπτό. Τα υπόλοιπα λεπτά δεν έκρυψαν καμία ιδιαίτερη φάση και όλα έδειχναν πως το σκορ θα έμενε ως είχε. Όμως η θεά τύχη μίλησε στο τέλος για την ομάδα της Πάφου και το δώρο του Γκρεμπλς έφερε την ισοφάριση μετά από δυνατό σουτ του Γιαγκουδάκη η μπάλα να γλυστρά από τα χέρια του τερματοφύλακα της Δόξας. Έτσι το 2-2 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

Οι συνθέσεις:

Δόξα (Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Μπα, Μουκτάρης, Ρεδόνδο, Παπαφώτης, Ντύλαν, Ασαμόα, Ιωάννου, Ζατλ, Ενινφούλ, Ροντρίγκες

Πάφος (Πρέσλι): Κόπριβετς, Κομπανί, Πογιέτ, Σικόρσκι, Μπρούλς, Γιαγκουδάκης, Ρόγκουλιτς, Ταραβέλ, Μπεριγκό, Μοστέφα, Γκουλόν.

Σκόρερς: 45' Παπαφώτης, 75' Ασαμόα/ 54' Μπεριγκό 93' Γιαγκουδάκης

Διαιτησία: Γιώργος Νικολάου

Κίτρινες Κάρτες: Ρεδόνδο, Ασαμόα / Πογιέτ