Απόλλων-Ανόρθωση 2-1: Τα χρειάστηκε αλλά πήρε αυτό που του άξιζε (vid)

Ο Απόλλωνας έγινε η τέταρτη ομάδα που έκλεισε θέση στην ημιτελική φάση του κυπέλλου

Παρά το γεγονός ότι κατάφερε να πάρει νωρίς προβάδισμα στο σκορ αλλά και πρόκρισης και παρά το γεγονός ότι κατάφερε να περιορίσει την αντίπαλο σε παθητικό ρόλο, ο Απόλλωνας χρειάστηκε στο τέλος να ιδρώσει και να... αγχωθεί προκειμένου να πάρει το ζητούμενο. Η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της απέναντι στο συγκρότημα του Ρόνι Λέβι ωστόσο το γκολ που δέχθηκε στο 89ο λεπτό, λίγο έλειψε να αποτελέσει την απαρχή του μοιραίου. Ο Παπουλής βρήκε για τέταρτη φορά δίκτυα απέναντι στην ομάδα της Αμμοχώστου και μαζί με τον Γιάκολις πέτυχαν τα γκολ που έφεραν τη νίκη και κατ' επέκταση τη συνέχιση της πορείας στο θεσμό του κυπέλλου.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έδειξαν τα... δόντια τους με το σουτ του Ζελάγια να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αρούς, την ίδια στιγμή που η Ανόρθωση δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα δύο κόρνερ που κέρδισε στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 11ο λεπτό ο Ζάντερ σημάδεψε τον Παπουλή ο οποίος πάτησε περιοχή και με σουτ στην κίνηση σκόραρε για τέταρτη φορά απέναντι στην ομάδα της Αμμοχώστου φέτος, κάνοντας το 1-0.

Στο 15ο λεπτό ο Σκέμπρι προσπάθησε να εκμαιεύσει πέναλτι ωστόσο ο Λεόντιος Τράττος δεν ξεγελάστηκε, με την φιλοξενούμενη ομάδα να μοιάζει σαστισμένη και ανύμπορη να εκδηλώσει επιθετική προσπάθεια. Λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Ρόνι Λέβι είδε τον Ιγιεμπόρ να μην μπορεί να συνεχίσει και έτσι επιστράτευσε τον Γκάντσεφ, με τον Απόλλωνα να φτάνει κοντά σε δεύτερο γκολ όταν ο Ζελάγια με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Αρούς σε απόκρουση. Στο 39ο λεπτό μια μπαλιά του Παπουλή κατέληξε στον Αρούς ενώ δύο λεπτά αργότερα και μετά από εκτέλεση κόρνερ, Ζελάγια και Σκέμπρι δεν κατάφεραν να εκδηλώσουν τελική προσπάθεια.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Χωρίς αλλαγές εισήλθαν στην επανάληψη οι δύο ομάδες με τους Άλεφ και Σίλντεφελντ με μακρινές μπαλιές να μην μπορούν να σημαδέψουν τους Ζάντερ και Αμπντουλάγιεφ αντίστοιχα στο πρώτο πεντάλεπτο. Στο 55ο λεπτό ο Μάρκοβιτς είδε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του να σταματά στο ανθρώπινο τείχος, ενώ η σπουδαία φάση καταγράφηκε πέντε λεπτά αργότερα όταν ο Ζελάγια αστόχησε με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση. Από το 59ο μέχρι το 68ο λεπτό οι κίτρινες κάρτες έπεσαν βροχή με πέντε ποδοσφαιριστές να καταγράφονται στο ποινολόγιο του Λεόντιο Τράττου.

Στο 69ο λεπτό η Ανόρθωση απείλησε με κεφαλιά του Ντουγκλάο ενώ αμέσως μετά η ομάδα της Λεμεσού έφτασε και σε δεύτερο γκολ με τον Γιάκολιτς να κτυπά στην αντεπίθεση και να κάνει το 2-0. Στο 73ο λεπτό ο Ντούρις προσπάθησε να απειλήσει ωστόσο ο Βάλε αντέδρασε θετικά, με τον Πορτογάλο να παρακολουθεί μια προσπάθεια του Γκάντσεφ λίγο αργότερα να περνά εκτός αγωνιστικού χώρου. Ο Ρόνι Λέβι έδειξε να μην εμπιστεύεται τις εναλλακτικές λύσεις που είχε στον πάγκο πραγματοποιώντας τη δεύτερή του αλλαγή στο 84ο λεπτό, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κοφί μείωσε σε 2-1 δίνοντας ελπίδα στην ομάδα του. Στο δεύτερο λεπτό της καθυστέρησης ο Ντουγκλάο έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Βάλε ωστόσο ο Μιχάλης Σωτηρίου τον υπέδειξε σωστά σε θέση οφσάιντ.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ

Ο Φώτης Παπουλής έφτασε στο τέταρτό του γκολ απέναντι στην Ανόρθωση μετά από πέντε αγώνες και έβαλε γερές βάσεις για την πρόκριση της ομάδας του στην ημιτελική φάση. Ο αρχηγός της λεμεσιανής ομάδας τίμησε το περιβραχιόνιο που έφερε και για άλλο ένα μεγάλο παιχνίδι, δήλωσε βροντερό παρών σκοράροντας.

Ως χρυσή αλλαγή του Σοφρώνη Αυγουστή μπορεί να χαρακτηριστεί ο Αντόνιο Γιάκολιτς ο οποίος σε ένα χρονικό σημείο που η Ανόρθωση έδειξε να αντιδρά και να παρουσιάζεται πιο απαιτητική, βρήκε και αυτός το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα. Ο Κροάτης δεν περιορίστηκε σε ρόλο δημιουργού αλλά πήρε το ρόλο του εκτελεστή νικώντας τόσο το αντίπαλο κεντρικό αμυντικό δίδυμο, όσο και τον Αρούς.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Συμμετοχή και στα δύο γκολ του Απόλλωνα, με αρνητικό τρόπο, είχε ο Ντουγκλάο ο οποίος δεν κατάφερε να ανακόψει ούτε τον Παπουλή, ούτε τον Γιάκολιτς πριν βρουν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα. Ο Βραζιλιάνος έδειξε για άλλον έναν αγώνα μετά την επανεμφάνισή του αστάθεια και αδυναμία να ανταποκριθεί στα υψηλά στάνταρ απόδοσης που μας συνήθισε.

Εγκλωβισμένος στο δεξί άκρο της επίθεσης και χωρίς μπάλα στα πόδια του παρουσιάστηκε ο Ρούμπεν Ράγιο ο οποίος δεν κατάφερε να ηγηθεί στο δημιουργικό κομμάτι. Ο Ισπανός ήταν κατώτερος των προσδοκιών με μοναδικό ελαφρυντικό το γεγονός ότι δεν αγωνίστηκε στη φυσική του θέση.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Με τη συνταγή του πρώτου προημιτελικού προσέγγισε και τον επαναληπτικό ο Σοφρώνης Αυγουστή και πέτυχε διάνα. Ο Άλεφ έμοιαζε απροσπέλαστος αμυντικά, ο Ζάντερ είχε μια ασίστ μετά το γκολ του πρώτου αγώνα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και ο Παπουλής έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα. Ακόμα και ο Γιάκολιτς που ήρθε από τον πάγκο πέρασε στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων, σκοράροντας.

Περιορισμένα περιθώρια ελιγμού είχε ο Ρόνι Λέβι ο οποίος έχασε παραμονές του αγώνα τον Σισέ και στο 31ο λεπτό τον Ιγιεμπόρ. Ο Ισραηλινός τεχνικός πραγματοποίησε τη δεύτερή του αλλαγή στο 84ο λεπτό δείχνοντας να μην εμπιστεύεται τις εναλλακτκές του επιλογές, ποντάροντας ως επί το πλείστον στους ποδοσφαιριστές που τράβξαν κουπί μέχρι σήμερα.

Απόλλων (Σ. Αυγουστή): Βάλε, Άλεφ, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Πέδρο, Μάρκοβιτς, Σακέτι, Παπουλής (64' Γιάκολις), Σκέμπρι (78' Σαρδινέρο), Ζάντερ, Ζελάγια

Ανόρθωση (Ρ. Λέβι): Χάρους, Κοφί, Στρούνα, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Ιγιεμπόρ (31' Γκάντσεφ), Πράνιτς, Ράγιο, Αμπντουλάγιεφ (84' Οικονομίδης), Ντούρις

Διαιτητές: Λεόντιος Τράττος, Μιχάλης Σωτηρίου, Πέτρος Πέτρου

Σκόρερς: 11' Παπουλής, 70' Γιάκολιτς/88' Κοφί

Κίτρινες κάρτες: Βασιλείου, Ρομπέρζ/Γκάντσεφ, Αμπντουλάγιεφ, Κοφί, Ντουγκλάο