Ανόρθωση-Αγία Νάπα 3-2: Το έκανε ντέρμπι

Αγχωτική νίκη για την Ανόρθωση επί της Αγίας Νάπας για το Κύπελλο Κύπρου

Αγχωτική νίκη για την Ανόρθωση επί της Αγίας Νάπας με 3-2 στον πρώτο αγώνα για την φάση των 16 του Κυπέλλου Κύπρου. Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ και Καμαρά τα γκολ για την ομάδα του Ρόνι Λέβι. Φερνάντες και Ρόου τα γκολ των Αγιαναπιτών. Μεγάλο ενδιαφέρον στον επαναληπτικό.

Το παιχνίδι στη Λάρνακα ξεκίνησε με την Ανόρθωση να έχει την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του παιχνιδιού. Η Αγία Νάπα αμυνόταν πολυπρόσωπα στα πρώτα λεπτά και η Ανόρθωση δυσκολευόταν να φτιάξει ξεκάθαρες ευκαιρίες στα αρχικά στάδια. Στο 15’ ο Παναγιώτου σούταρε άουτ από καλό σημείο εκτός περιοχής. Ο Πηλέας στο 26’ έκανε την πολύ καλή σέντρα, ο επερχόμενος Καμαρά με κεφαλιά ανάγκασε τον Παναγιώτου σε σωτήρια απόκρουση. Δύο λεπτά αργότερα ο Αράζ έκανε την σέντρα, ο Καμαρά βρέθηκε μόνος στην περιοχή, όμως έκανε την κεφαλιά απελπιστικά άουτ. Η Ανόρθωση ευτύχησε να σκοράρει στην τελευταία φάση του ημιχρόνου. Ο Αρούς έκανε την βαθιά μπαλιά στην περιοχή, η μπάλα έφθασε στον Βίκτορ, αυτός πάσαρε στον Ντουγκλάο, ο οποίος με σουτ σκόραρε για το 1-0. Σκορ που ήταν και το τελικό του πρώτου ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την Ανόρθωση να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να ψάχνουν το δεύτερο γκολ. Η ομάδα της Αμμοχώστου έχασε ευκαιρία στο 50’. Ο Αμπντουλάγιεφ έδωσε στον Οικονομίδη που έστειλε την μπάλα άουτ. Η Αγία Νάπα ισοφάρισε στο 58’ κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Ντουγκλάο απομάκρυνε με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ και ο επερχόμενος Φερνάντες με μονοκόμματο σουτ έστειλε την μπάλα στην γωνία του Αρούς για το 1-1. Ο Λέβι ενήργησε αστραπιαία με τις αλλαγές του περνώντας Πράνιτς, Ράγιος και Σισέ στο παιχνίδι. Στο 68’ ο Κροάτης μεσοαμυντικός εκτέλεσε το φάουλ και ο Σίλντενφελντ με κεφαλιά πέτυχε το 2-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο Πηλέας βρήκε τον Καμαρά στην περιοχή με εξαιρετική σέντρα και αυτός με κεφαλιά στην γωνία «έγραψε» το 3-1. Η Αγία Νάπα μείωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με ωραίο σουτ του Ρόου και έδωσε νέο ενδιαφέρον στον επαναληπτικό σε μια βδομάδα.

Οι συνθέσεις:

Ανόρθωση: Αρούς, Σιεχού, Πηλέας, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Οικονομίδης, Αμπντουλάγιεφ, Καλό, Άλβες, Καμαρά

Αγία Νάπα: Π.Παναγιώτου, Πάρης Παναγιώτου, Φερνάντες, Παπαδόπουλος, Ρόου, Στυλιανού, Χαλίφα, Γιουκαρής, Λαφάρτζ, Περατικός, Γκονζάλες