Αλκή-ΕΝΠ 1-1 (5-6 πεν.): Η Ένωση απέκλεισε την Αλκή στα πέναλτι!

Συνεχίζονται οι εκπλήξεις στο κύπελλο. Η Ένωση πέταξε εκτός διοργάνωσης την Αλκή, επικρατώντας με 6-5 στη διαδικασία των πέναλτι.

Οι δυο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στην κανονική διάρκεια του αγώνα, με την αναμέτρηση να οδηγείται μοιραία στην παράταση. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 96ο λεπτό με κεφαλιά του Αντωνίου.

Οι «βυσσινί» κρατούσαν τη νίκη και την πρόκριση μέχρι το 120’ όμως ο Φαμπρίτσιο είχε διαφορετική άποψη. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός της Αλκής ισοφάρισε στο 121’ και έστειλε το παιχνίδι στη ψυχρή διαδικασία των πέναλτι.

Οι παίκτες των δυο ομάδων εκτέλεσαν από οκτώ πέναλτι μέχρι να αναδειχθεί ο νικητής. Η Ένωση νίκησε με 6-5 στα πέναλτι και πήρε μια παλληκαρησια πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Αλκή: Στρατηλάτης, Πάρπας, Ντουβεντρού (65΄ Φαμπρίτσιο) Ενγκομό, Σεμέδο, Χαρής, Αντρέου (65΄ Ντιγκρουντζιά) Βασίλεφ, Λοϊζίδης, Ντιακιτέ, Τριμπό (80΄ Μπιλάλ)

ΕΝΠ: Πέτρου, Μπασό, Εντενίλσον, Παύλου (86΄ Κουμής) Αντρέου, Κοσμάς, Κολοκούδιας (63΄ Σολάρι) Αντωνίου, Γιωρκάτζης, Μέρτακκας, Παπαγεωργίου (64΄ Κωνσταντίνου)

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Σέντρα στο ματς:

23’ Τεράστια ευκαιρία για την Αλκή. Ο Ντουβεντρού σούταρε μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών.

30’ Σωτηρια επέμβαση του Πέτρου στο πλασέ του Βασίλεφ. Νέα μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους.

45’ Τέλος 1ου ημιχρόνου.

46’ Σέντρα στο 2ο μέρος

57’ Ο Τριμπό έκανε τη σέντρα από τη δεξιά, ο Φαμπρίτσιο έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Δεύτερο δοκάρι στο παιχνίδι για την Αθάνατη.

78’ Άστοχο πλασέ του Βασίλεφ μέσα από την περιοχή. Πιέζει για το γκολ η Αλκή.

90’ Ο Μπιλάλ έκανε την προβολή από πλεονεκτική θέση όμως δεν βρήκε στόχο. Παραμένει το 0-0.

90’ Τέλος του 90λεπτου. Το ματς οδηγείται σε ημίωρη παράταση.

91’ Σέντρα στην παράταση.

96' ΓΚΟΛ για την Ένωση με τον Αντωνίου, 0-1.

102' Τραυματισμός για Ντιγκρουτζά.

105' Τέλος 1ου ημιχρόνου παράτασης.

106' Έναρξη 2ου μέρους.

120' ΓΚΟΛ για την Αλκή, 1-1. Ο Φαμπρίτσιο έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

121’ Τέλος παράτασης, 1-1. Η πρόκριση θα κριθεί στη διαδικασία των πέναλτι.

Η Ένωση κερδίζει με 6-5 την Αλκή στα πέναλτι και παίρνει την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου.