Αγία Νάπα-Ανόρθωση 1-1: Πρόκριση με μπόλικο άγχος!

Με αρκετό άγχος, η Ανόρθωση πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Κύπρου

Αγχωτική πρόκριση για την Ανόρθωση, η οποία εξήλθε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στην Αγία Νάπα για την φάση των 16 του Κυπέλλου Κύπρου. Ο Ντουγκλάο στο 65’ και ο Ομάρ στο 90+2’ πέτυχαν τα γκολ του αγώνα στο ΓΣΖ.

Αναγνωριστικά ξεκίνησε ο αγώνας στο ΓΣΖ. Η Ανόρθωση είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά και είχε αρκετές μεγάλες ευκαιρίες να προηγηθεί στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού. Αρχικά στο 10’ ο Καλό με ωραία προσπάθεια μετά από πάσα του Οικονομίδη έκανε το σουτ άουτ. Στο 14’, ο Αμπντουλάγιεφ με γύρισμα βρήκε τον Καμαρά, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Αμπντουλάγιεφ με σέντρα-σουτ από πολύ πλάγια αριστερά έστειλε και αυτός την μπάλα στο δοκάρι. Η Ανόρθωση συνέχισε να υπερέχει και στο 26’ ο Ζοάο Βίκτορ έστειλε την μπάλα άουτ μετά από σουτ εκτός περιοχής. Στο 40’, οι γηπεδούχοι έχασαν την μοναδική τους καλή ευκαιρία στο πρώτο μέρος. Ήταν η βαθιά μπαλιά στον Ομάρ στην πλάτη της άμυνας, αυτός μπήκε στην περιοχή, όμως έκανε πολύ αδύναμο σουτ που κατέληξε στην αγκαλιά του Αρούς. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο ισόπαλο 0-0, παρά την υπεροχή των Αμμοχωστιανών στο παιχνίδι.

Η επανάληψη ξεκίνησε και πάλι στο ίδιο σκηνικό. Στο 50’, η σέντρα του Σιεχού βρήκε τον Καμαρά στην περιοχή, ο οποίος έκανε την κεφαλιά άουτ. Στο 54’, ο Πάρης Παναγιώτου απέτυχε να πιάσει σωστά το σουτ από πλεονεκτική θέση και χάθηκε η ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Στο 59’ ο Μάρκου μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και ο αμαρκάριστος Ρόου από κοντά έκανε την κεφαλιά που πέρασε άουτ. Στο 64’, η Ανόρθωση κέρδισε το πέναλτι μετά από σουτ του Αράζ που απέκρουσε με το χέρι πριν η μπάλα περάσει την γραμμή ο Στυλιανού. Ο ποδοσφαιριστής της Αγίας Νάπας αντίκρισε την κόκκινη κάρτα σε αυτή την φάση. Ο Ντουγκλάο ευστόχησε στο πέναλτι για το 0-1, απλοποιώντας τα πράγματα για την ομάδα της Αμμοχώστου για την υπόθεση-πρόκριση. Στο 72’, ο Καμαρά έδωσε στον Άλβες, ο οποίος έστειλε το πλασέ του άουτ από πλεονεκτική θέση. Στο 78’, ο Παναγιώτης Αρτυματάς αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού από το παιχνίδι και έτσι δημιουργείται ακόμα ένας πονοκέφαλος στον Ρόνι Λέβι ενόψει της συνέχειας. Ο Ομάρ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με ωραίο σουτ ισοφάρισε για το τελικό σκορ του αγώνα. Ο σκόρερ πήρε την κεφαλιά από τον συμπαίκτη του σε θέση οφσάιντ και δεν έπρεπε να μετρήσει το γκολ.

Οι συνθέσεις:

Αγία Νάπα: Παναγιώτου, Πάρης Παναγιώτου, Ομάρ, Στυλιανού, Γιουκαρής (82' Ζανέττου), Λαφάρζ, Μάχαττος (75' Γεωργίου), Μενσά, Σλόουι (46' Μάρκου), Περατικός, Γκονζάλες

Ανόρθωση: Αρούς, Σιεχού, Πηλέας, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Οικονομίδης, Αμπντουλάγιεφ (68' Αρτυματάς) (78' Πράνιτς), Ματθαίου (52' Άλβες), Καλό, Καμαρά