Φούτσαλ: Σπουδαίο «διπλό» για ΑΠΟΕΛ, πέρασε σαν σίφουνας η Ομόνοια

Συνεχίστηκε σήμερα η δράση στο πρωτάθλημα φούτσαλ με τον ΑΠΟΕΛ και την Ομόνοια να πετυχαίνουν και πάλι δύο σπουδαίες νίκες.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» άλωσαν τον «Κίτιον» και πήραν την νίκη με 5-4 απέναντι στην ΑΕΚ. Η Ομόνοια/Αραράτ πέτυχε νέα εφτάρα και πήρε την νίκη απέναντι στο ΘΟΪ με 7-0.

Η ανάλυση του ΑΕΚ-ΑΠΟΕΛ από την ιστοσελίδα του ΑΠΟΕΛ:

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την ΑΕΚ στο «Κίτιον» με 5-4 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Futsal. Τα τέρματα της ομάδας μας σημείωσαν οι Χριστοδούλου, Leo, Guirelli, Ιακώβου και Πλατής . Δυο στα δυο για τους γαλαζοκίτρινους που την ερχόμενη Πέμπτη (12/10) θα φιλοξενήσουν στο Λευκόθεο τον Εθνικό Λατσιών στις 19:00 για την 3η αγωνιστική.

Σ’ ένα δραματικό φινάλε, στο οποίο η ομάδα μας αγωνιζόταν με αριθμητικό μειονέκτημα, ο ΑΠΟΕΛ έφυγε αλώβητος από τη Λάρνακα και πέτυχε τη 2η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες.

Οι φουτσαλιστές του Γιάννου Μυλωνά είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, άντεξαν στην πίεση του αντιπάλου και πανηγύρισαν έντονα το σπουδαίο διπλό.

Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε τρεις φορές στο πρώτο ημίχρονο και παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ ισοφάρισε δις (1-1, 2-2), πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ του 3-2.

Στην επανάληψη, η ομάδα μας πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων σε ισάριθμες περιπτώσεις, 4-2 και 5-3, ωστόσο προς το τέλος της αναμέτρησης αγωνιζόταν με αριθμητικό μειονέκτημα με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να μειώσει σε 5-4. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι φουτσαλιστές μας άντεξαν στην πίεση και επέστρεψαν στη Λευκωσία με το τρίποντο.

Η ανάλυση του Ομόνοια/Αραράτ-ΘΟΪ από την ιστοσελίδα της Ομόνοιας:

Νικηφόρο ήταν και το δεύτερο παιχνίδι της ΟΜΟΝΟΙΑ/ΑΡΑΡΑΤ, μάλιστα, με το ίδιο σκορ, 7-0, αυτήν τη φορά απέναντι στο ΘΟΪ Λακατάμιας, σε αγώνα που έγινε απόψε στο Στάδιο «Ελευθερία», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Σκαμπύλη, Ανδρέου, Βίκτορ, Πρέα και Σέζαρ.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στον αγώνα χάνοντας πολλές ευκαιρίες. Το σκορ άνοιξε στο 14’ ο Ιωάννου και μόλις δύο λεπτά αργότερα στο 16’ ο Πρέα διπλασίασε τα γκολ της ομάδας μας. Ένα λεπτό αργότερα, στο 17’, ήταν η σειρά του Βίκτορ να σκοράρει, κάνοντας το 3-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Με το καλημέρα στο 2ο ημίχρονο ο Μάνώλη σκόραρε δύο γκολ σε δύο λεπτά (22’, 23’). Στο 37’ ο Σέζαρ έκανε το 6-0 και ένα λεπτό πριν το τέλος, στο 39’ ο Ανδρέου διαμόρφωσε το τελικό 7-0.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ/ΑΡΑΡΑΤ έφτασε στους έξι βαθμούς, σε δύο αγώνες, με συντελεστή τερμάτων 14-0. Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας σε μία εβδομάδα, απέναντι στην Ανόρθωση, εκτός έδρας.