Ψυχωμένη πρόκριση για Ομόνοια

Η Ομόνοια νίκησε με 6-4 στην παράταση την Ανόρθωση και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου

Σπουδαία και ψυχωμένη νίκη-πρόκριση πέτυχε στην παράταση απόψε η ΟΜΟΝΟΙΑ/ΑΡΑΡΑΤ επί της Ανόρθωσης με σκορ 4-6 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Ο αγώνας που διεξήχθη στην κλειστή αίθουσα Κίτιον, κρίθηκε στην παράταση.

Η ομάδα της Λευκωσίας ευτύχησε να προηγηθεί  μόλις στο 6’ με τον Μανώλη, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με τρία γκολ σε επτά λεπτά (10’, 12’, 17’) πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με δύο γκολ μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν τα δεδομένα, εξαργυρώνοντας την υπεροχή τους με γκολ στο 26’, απο τον Ανδρέου. Η Ομόνοια συνέχισε να είναι καλύτερη και να πιέζει για την ισοφάριση, ωστόσο η Ανόρθωση κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 34’, πέτυχε το 4-2. Το «τριφύλλι» δεν τα έβαλε κάτω,  στο επόμενο λεπτό έκανε το 4-3 και στο 39’ ισοφάρισε, έχοντας για σκόρερ και των δυο γκολ τον Μανώλη, ο οποίος έκανε χατ-τρικ.

Στην συνέχεια το παιχνίδι οδηγήθηκε στην δεκάλεπτη παράταση. Η Ομόνοια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε στο 43’ με το δεύτερο γκολ του Ανδρέου να κάνει την ανατροπή με 4-5. Ένα λεπτό πριν το φινάλε ο Ανδρέου έκανε και αυτός χατ-τρικ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-6.

Μετά την σημερινή επιτυχία και την πρόκριση στον ημιτελικό του κυπέλλου, η ομάδα της Λευκωσίας στρέφει την προσοχή της στον αγώνα της ερχόμενης Πέμπτης, πάλι εκτός έδρας με την Ανόρθωση, αυτή τη φορά για τους ημιτελικούς του πρωταθλήματος. Με νίκη θα πάρει την πρόκριση για τους τελικούς.