24 sports

Ομόνοια/Αραράτ - ΑΠΟΕΛ 4-5: Διπλό και φουλ για τίτλο (pics)

Οι «γαλαζοκίτρινοι» έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών και χρειάζονται άλλη μια νίκη για να κατακτήσουν το τίτλο

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 5-4 της Ομόνοιας στο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος φούτσαλ. Δυο τέρματα σημείωσε ο Ματέους και από ένα οι Λέο, Σοροκάπα και Ομήρου. Για την Ομόνοια σκόραραν οι Μανώλη (2) και Βίκτορ (2).

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε ένα τεράστιο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος

Στο πρώτο παιχνίδι της τελικής φάσης το ΑΠΟΕΛ είχε κερδίσει με 11-5. Οι «γαλαζοκίτρινοι» χρειάζονται άλλη μια νίκη για να κατακτήσουν το τίτλο. Το τρίτο παιχνίδι θα γίνει την ερχόμενη Πέμπτη (3/5, 19:00) στο Λευκόθεο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τις δυο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα γκολ. Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε δυο γρήγορα γκολ στην επανάληψη και προηγήθηκε με 3-1. Η Ομόνοια κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και να ισοφαρίσει σε 3-3 στο 30ο λεπτό.

Στη συνέχεια όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβασαν στροφές και πέτυχαν άλλα δυο γκολ, ανεβάζοντας στο δείκτη του σκορ στο 3-5, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η Ομόνοια πίεσε ασφυκτικά στο τελευταίο πεντάλεπτο, μείωσε σε 4-5 στο 37’ όμως δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, παρά τις ξεκάθαρες ευκαιρίες που βρήκε.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

40' ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. Ο ΑΠΟΕΛ έκανε το μπρέικ και προηγείται με 2-0 στη σειρά τον τελικών.

37' ΓΚΟΛ, 4-5. Μειώνει η Ομόνοια με τον Μανώλη.

35' ΓΚΟΛ, 3-5!

33' ΓΚΟΛ, 3-4! Ο ΑΠΟΕΛ παίρνει εκ νέου προβάδισμα στον σκορ με τον Ματέους.

31' Time-out, 9:10 πριν το τέλος.

30' ΓΚΟΛ, 3-3! Ο Βίκτορ φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

28' ΓΚΟΛ, 2-3! Μειώνει η Ομόνοια με τον Μανώλη.

26' ΓΚΟΛ, 1-3! Ο ΑΠΟΕΛ παίρνει προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Ματέους.

25' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Σέζαρ αστοχεί σε κενή εστία.

21' ΓΚΟΛ, 1-2! Ο ΑΠΟΕΛ γυρίζει το παιχνίδι με τον Σοροκάπα.

21' Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο.

20' Τέλος 1ου ημιχρόνου.

20' Δοκάρι για τον  ΑΠΟΕΛ.

15' Η Ομόνοια συμπλήρωσε πέντε φάουλ, τέσσερα έχει ο ΑΠΟΕΛ.

7' Δοκάρι για την Ομόνοια με τον Μάνο.

6' ΓΚΟΛ, 1-1! Ισοφαρίζει ο ΑΠΟΕΛ με τον Λέο.

3' ΓΚΟΛ, 1-0! Η Ομόνοια ανοίγει το σκορ με τον Βίκτορ.