Ανόρθωση: «Αυτό που βιώσαμε απόψε ήταν κάτι το πρωτόγνωρο»

«Βράζουν» για τη διαιτησία στο στρατόπεδο της Ανόρθωσης

Η Ανόρθωση ηττήθηκε με 6-4 από την Ομόνοια στην παράταση και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του κυπέλλου φούτσαλ.

Οι «κυανόλευκοι» της Αμμοχώστου εξέδωσαν μια μακροσκελή ανακοίνωση μέσα από την οποία εκφράζουν έντονα παράπονα για τη διαιτησία του αγώνα.

Αναλυτικά:

Αποφασισμένοι να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα ήταν οι φουτσαλιστές μας, που με τεράστια προσπάθεια και πάθος, προσπάθησαν όχι μόνο να νικήσουν τις απουσίες και την Ομόνοια-Αραράτ, αλλά και τη διαιτησία.

Μπορεί η Ομόνοια-Αραράτ να προηγήθηκε στο σκορ, ωστόσο η ομάδα μας ανάτρεψε το σκορ, με τον Κουππαρή να ισοφαρίζει, τον Γιόνι να δίνει το προβάδισμα και τον Κουππαρή με δεύτερο προσωπικό γκολ να σημειώνει το 3-1. Σκορ που έμελλε να ήταν το τελικό του ημιχρόνου. Τα πρώτα μηνύματα από τους διαιτητές είχαν σταλεί. Η Ομόνοια-Αραράτ έπαιζε για δέκα σχεδόν λεπτά με πέντε φάουλ, ωστόσο οι διαιτητές λόγω και της σκόνης στην ατμόσφαιρα, αν και σε κλειστό, είχαν αναπτύξει πρωτόγνωρη αλλεργία για να δώσουν φάουλ υπέρ της ομάδας μας. Παράβαση πάνω στον Χριστοφή, θα χρεωθεί κίτρινη ο φουτσαλιστής μας, ενώ στην παρεμπόδιση πάνω στον Οδυσσέα στην επαναφορά της μπάλας απλά θα κλείσουν τα μάτια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια-Αραράτ ήταν η ομάδα που μπήκε για να σημειώσει τέρμα που θα την έβαζε μέσα στο παιχνίδι. Κάτι τέτοιο έγινε λίγο πριν τη συμπλήρωση του πενταλέπτου. Ωστόσο ο Κουλουμπρής έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα μας, χάρις σε ατομική προσπάθεια. Δυστυχώς η απάντηση από τον αντίπαλο ήταν άμεση, μείωσε σε 4-3 και το παιχνίδι έγινε πραγματικό θρίλερ. Αν και η Ομόνοια-Αραράτ έπαιζε και πάλι με πέντε φάουλ, πρώτιστη έννοια των διαιτητών, ήταν να χρεώσουν με κίτρινη τον Γιόνι, για το σημείο επαναφοράς της μπάλας, αλλά όχι να δώσουν φάουλ σε παραβάσεις που γινόντουσαν μπροστά στα μάτια τους. Η ισοφάριση για την Ομόνοια-Αραράτ ήρθε λίγο πριν το τέλος και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση η παράσταση έμελλε να έχει και συνέχεια. Σουτ του Κουλουμπρή, θα κτυπήσει στο δοκάρι και θα περάσει τη γραμμή, όλος ο κόσμος πανηγύρισε, μαζί και οι παίκτες μας, εκτός από τους διαιτητές που έδειξαν πως το παιχνίδι παίζεται. Αντί να πάρουμε δικαιωματικά το προβάδισμα, συνέβη το αντίθετο με την Ομόνοια-Αραράτ στην αντεπίθεση να σκοράρει και να παίρνει προβάδισμα. Η ομάδα μας έφτιαξε ευκαιρίες για το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο τα νεύρα, η κούραση και η έλλειψη καθαρού μυαλού μας ήταν κατασταλτικός παράγοντας, στις 2 με 3 ξεκάθαρες ευκαιρίες που βρήκαμε για τη ισοφάριση. Το τελευταίο γκολ των αντιπάλων ήρθε στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Για όσους νοιάζονται για το καλό του αθλήματος και δίνουν δικαίωμα σε κάποιους κύριους να εκτελούν το επάγγελμα του διαιτητή, μπορούν να αισθάνονται χαρούμενοι που το παιχνίδι δεν ήταν τηλεοπτικό, γιατί ένα τέτοιο παιχνίδι θα αποτελούσε τη μεγαλύτερη δυσφήμιση για το άθλημα και την προσπάθεια που κάνουμε για να γίνει γνωστό.

Στέλνουμε ένα τεράστιο ευχαριστώ και την απεριόριστη εκτίμηση στον κόσμο μας, που παρά τις συνεχείς και απροκάλυπτες προκλήσεις, δεν προέβησαν σε ακραίες ενέργειες και διατήρησαν τη ψυχραιμία τους.

Στα έξι χρόνια που είναι ενεργή η Ανόρθωση στο φούτσαλ, βιώσαμε ατυχίες, υπεστήκαμε αδικίες. Είδαμε γήπεδα να συστέλλονται και να διαστέλλονται, είδαμε φουτσαλιστές μας να σημαδεύονται για κάρτες. Ωστόσο αυτό που βιώσαμε απόψε ήταν κάτι το πρωτόγνωρο, κάτι που ξεφεύγει από τα όρια του ανθρώπινου λάθους και εμπλέκει μέσα του σκοπιμότητα.

Τέλος συγχαίρουμε την Ομόνοια-Αραράτ για τη νίκη και την πρόκριση της στα ημιτελικά του θεσμού.