ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια 6-5: Νίκη και «γαλαζοκίτρινη» κορυφή

Μεγάλος νικητής ο ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι κορυφής με την Ομόνοια με 6-5.

Τεράστια νίκη για τον ΑΠΟΕΛ ο οποίος κατάφερε να κερδίσει την Ομόνοια με 6-5 στο φινάλε στο ντέρμπι κορυφής για το πρωτάθλημα φούτσαλ. Ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην κορυφή με 39 βαθμούς. Παραμένει στους 37 και τη δεύτερη θέση η Ομόνοια / Αραράτ. Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν το πάνω χέρι στη περισσότερη διάρκεια του αγώνα. Πλέον με την νίκη ο ΑΠΟΕΛ έπιασε κορυφή κάτι που σημαίνει πως αργότερα στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος θα αποφύγει την Ανόρθωση.

Το παιχνίδι στο Λευκόθεο είχε συναρπαστική εξέλιξη και οι φίλοι του αθλήματος (μεταδόθηκε απευθείας από τη Cytavision) παρακολούθησαν εξαιρετικό θέαμα από τις δύο ομάδες. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 4-4 με τη φιλοξενούμενη ομάδα να προηγείται με 3-1 και το ΑΠΟΕΛ να φτάνει στο 4-3, όμως λίγο πριν από το φινάλε ο Σέζαρ συνεργάστηκε με τον Κωνσταντίνο Ανδρέου και ισοφάρισε σε 4-4.

Τα άλλα τέρματα της Ομόνοιας / Αραράτ πέτυχαν οι Μανώλη (2) και Στυλιανού, ενώ για το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο σκόραραν οι Λεάντρο, Ζενάριο, Σοροκάπα και Σάββας Ομήρου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κωνσταντίνος Ανδρέου έδωσε προβάδισμα στην Ομόνοια / Αραράτ και λίγο αργότερα ο Αλεξίου ισοφάρισε σε 5-5. Το 6-5 υπέρ του ΑΠΟΕΛ διαμόρφωσε με δυνατό σουτ ο Χρίστος Χριστοοδύλου λίγο πριν τη λήξη του ντέρμπι.

Στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ Κωνσταντίνου εξουδετέρωσε σωτήρια κοντινό σουτ του Μανώλη.
Η εξέλιξη του αγώνα:

0:00 Τέλος του αγώνα. Νίκη για τον ΑΠΟΕΛ με 6-5 την Ομόνοια.

0:01 Απίστευτη ευκαιρία με τον Μάνο να πλασάρει και τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ να λέει όχι

0:12 Κεφαλιά του Σέζαρ από καλή θέση έξω η μπάλα.

0:52 Με flying keeper η Ομόνοια τώρα

0:53 ΓΚΟΛ! 6-5 ο ΑΠΟΕΛ με δυνατό σουτ του Χρίστου

1:41 Με flying keeper ο ΑΠΟΕΛ

3:52 Μαγική ντρίμπλα του Τζενάριο κάνει και το σουτ η μπάλα σε σώματα παικτών της Ομόνοιας.

5:16 Σουτ του Ομήρου με διπλή προσπάθεια ο Σκαμπίλης θα πει όχι.

5:43 Ο Πρέα δοκιμάζει το πόδι του, δεν έχει πρόβλημα ο πορτίερο του ΑΠΟΕΛ

6:30 Δυνατό σουτ του Μάνου πάνω από τα δοκάρια

9:05: Κίτρινη κάρτα στον Στυλιανό για δυνατό τάκλιν στον Αλεξίου

11:19: ΓΚΟΛ! 5-5 Εξαιρετικός συνδιασμός και ο Αλεξίου μόνος απέναντι στον Σκαμπίλη θα γράψει το 5-5

12:59: Κεφαλιά του Ιακώβου, μετά από μπαλιά του Λέο, έξω η μπάλα

13:37: ΓΚΟΛ! 4-5 Ο Ανδρέου με δυνατό πλασέ θα γράψει το 4-5 για την Ομόνοια

13:46 Κόκκινη κάρτα στον Σοροκάπα

14:05 Τετ α τετ ο Πρέα, σώζει ο πορτιέρο του ΑΠΟΕΛ

15:16 Δυνατό σουτ του Αλεξίου δεν θα βρει στόχο

16:08: Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ καθώς ο Σκαμπίλης έσωσε εντυπωσιακά ένα σουτ του Σοροκάπα. Το κόρνερ πέρασε χωρίς πρόβλημα για την Ομόνοια

16:23 Κίτρινη κάρτα στον Σοροκάπα και στον Σκαμπίλη καθώς ο πρώτος έκανε φάουλ και ο δεύτερος φώναζε έντονα στον διαιτητή

18:40: Καλό σουτ του Σεζάρ, σώζει ο πορτιέρο του ΑΠΟΕΛ

19:33 Σουτ του Σοροκάπα από το κέντρο του γηπέδου, έξω η μπάλα

20:00: Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

0:48: ΓΚΟΛ! 4-4 Ο Σεζάρ με ωραίο πλασέ έγραψε το 4-4

1:44: Εξαιρετική πάσα του Πρέα στον Σεζάρ, ο οποίος πλάσαρε αλλά δεν βρήκε εστία

3:18: Και ο Σκαμπίλης μέσα σε αυτή την επίθεση, κάνει και το σουτ, αλλά δεν θα βρει εστία

4:34: ΓΚΟΛ! 4-3 Από κόντρα η μπάλα στον Σάββα Ομήρου που με ωραίο σουτ έγραψε το 4-3

5:16: ΓΚΟΛ! 3-3 Ο Σοροκάπα με δυνατό σουτ θα γράψει το 3-3 και τα παιχνίδι έχει πάρει φωτιά

6:42: Λάθος πάσα από τον Ιακώβου, ο Πρέα κάνει το σουτ με το δεξί, ψηλά έξω η μπάλα

7:55: ΓΚΟΛ! 2-3 ο Τζενάριο με μια βολίδα νίκησε τον Σκαμπίλη για το 2-3

8:19: ΓΚΟΛ! 1-3 Λάθος από τον Ιακώβου, ο Μάνος έκλεψε και έκανε το πλασέ για το 1-3

9:17: ΓΚΟΛ! 1-2 για την Ομόνοια και πάλι ο κόρνερ, ο Στυλιανού έπιασε το δυνατό σουτ και έγραψε το 1-2

9:36: Κόρνερ εκτελεί ο Ιακώβου, ο Τζενάριο κάνει το σουτ, μόλις έξω η μπάλα

10:00: Καλύτερα πατά ο ΑΠΟΕΛ μέχρι στιγμής, όμως το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετρά

12:20: ΓΚΟΛ! 1-1 η Ομόνοια μετά από κόρνερ του Μάνου και ωραίο σουτ στη κίνηση έγραψε το 1-1

13:12: Νέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, όταν το σουτ του Σάββα σταμάτησε στη γραμμή ο Μάνος

14:22: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, ο Σάββα έφυγε σε τετ α τετ, νίκησε τον Σκαμπίλη αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω

14:37: ΓΚΟΛ! 1-0 ο Λέο έφυγε σε τετ α τετ, και νίκησε τον Σκαμπίλη για το 1-0

15:56: Λάθος από τον Λέο, ο Σεζάρ, πάει για την πάσα τρύπα στον Ανδρέου, δυνατή όμως η πάσα

17:25: Τετ α τετ ο Τζενάριο, σώζει όμως ο Σκαμπίλης την εστία της Ομόνοιας

18:35: Τώρα το κόρνερ, λάθος από τον Σεζάρ και έξω η μπάλα για τον ΑΠΟΕΛ

18:44: Κόρνερ για την Ομόνοια μετά από παρέμβαση με το κεφάλι του Λέο

19:23: Δυνατό σουτ του Ιακώβου, διώχνει ο πορτιέρο της Ομόνοιας

20:00: Σέντρα στον αγώνα

-1: Όλα έτοιμα για τη σέντρα του αγώνα, να σημειώσουμε πως ο χρόνος στα παιχνίδια φούτσαλ είναι αντίστροφος από 20' και κάτω

-4: Λίγα λεπτά πριν την έναρξη και οι δυο ομάδες είναι στους πάγκους τους για τα τελευταία λόγια

-6: Καλύτερη άμυνα η Ομόνοια με 21 τέρματα

-8: Καλύτερη επίθεση με 91 τέρματα ο ΑΠΟΕΛ

-10: Οι παίκτες των δυο ομάδων κάνουν το ζέσταμα τους