Νίκη στο φινάλε με ανατροπή για την Εθνική Ελπίδων

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-21 η Εθνική μας.

Στο Στάδιο ΑΕΚ Αρένα νίκησε την αντίστοιχη ομάδα της Μάλτας με 2-1 και πανηγύρισε τους πρώτους τρεις βαθμούς στον έκτο όμιλο όπου συμμετέχει.

Η νίκη ήρθε με ανατροπή και σίγουρα αποκτά ιδιαίτερη συνέχεια ενόψει και της ερχόμενης Τρίτης που θα αντιμετωπίσουμε εκτός έδρας τη Σουηδία.

Ο Θεόδωρος Ιωσηφίδης που μπήκε αλλαγή στο παιχνίδι με κεφαλιά στο 90+3 χάρισε τη σημαντική νίκη στην ομάδα μας.

Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική μας αρχικά είχε τον έλεγχο απέναντι στους Μαλτέζους που σταδιακά βγήκαν και στην επίθεση κυνηγώντας με τη σειρά τους το γκολ και στο 24’ είχαν την ευκαιρία όμως απέκρουσε σε κόρνερ ο Γιώργος Χριστοδούλου πριν περάσει η μπάλα της γραμμή του τέρματος.

Στο 29ο λεπτό μετά από καλά οργανωμένη επίθεση τελικός αποδέχτης έγινε ο Νικόλας Ματθαίου που μετά από ωραίες ενέργειες επιχείρησε το σουτ όμως έφυγε πάνω από τα δοκάρια της Μάλτας.

Στο 31΄η ομάδα μας είχε διαδοχικά τρεις ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα και δυστυχώς λίγο αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Και στο 33΄ ο Ανδρέας Χριστοδούλου απέκρουσε εντυπωσιακά επικίνδυνο σουτ των Μαλτέζων σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Μποργκ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Μάλτα (1-0).

Αντέδρασε η Εθνική μας και στο 41’ έφτασε στο 1-1 με σουτ του Ραφαήλ Αναστασίου. Προηγήθηκε εκτέλεση φάουλ του Πίττα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μας μπήκε δυνατά και σε έξι λεπτά είχε τρεις τελικές προσπάθειες χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Συνέχισαν οι διεθνείς μας να έχουν τον έλεγχο, όμως και οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να γίνουν απειλητικοί με αντεπιθέσεις.

Στις καθυστερήσεις μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Κυριάκου Παναγή ο Θεόδωρος Ιωσηφίδης με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-1 για την Κύπρο μέσα σε αποθέωση.

«Πιστέψαμε από την αρχή για τη νίκη όμως το γκολ της Μάλτας είναι αλήθεια πως μας δημιούργησε επιπρόσθετες δυσκολίες σε αυτό το νέο ξεκίνημα.

Είχαμε πείσμα, το παλέψαμε και υπομονετικά κυνηγήσαμε μέχρι το τέλος της νίκη και τα καταφέραμε. Κάθε επιτυχία στην πρεμιέρα είναι σημαντική και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας», δήλωσε στην ιστοσελίδα της ΚΟΠ ο Θεόδωρος Ιωσηφίδης.

Η Εθνική μας αγωνίστηκε με τους Α. Χριστοδούλου, Καρό, Γουϊλερ, Αναστασίου, Π. Αρτυματά, Κ. Παναγή, Γ. Χριστοδούλου (76’ Κουμής), Κ. Σωτηρίου, Πίττα, Μ. Ηλία (46΄Κωμοδίκης), Ν. Ματθαίου (60’ Θ. Ιωσηφίδης).

Η δράση στον όμιλο μας θα συνεχιστεί στις 5 Σεπτεμβρίου και περιλαμβάνει τις αναμετρήσεις Βέλγιο – Τουρκία, Ουγγαρία – Μάλτα και Σουηδία – Κύπρος.