Λύγισε στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική Νεανίδων με αντίπαλο τη Νορβηγία

Λύγισε στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μας ομάδα των Νεανίδων με αντίπαλο τη Νορβηγία σε αγώνα για την πρώτη αγωνιστική το 5ου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νεανίδων.

6- 0 το σκορ για τη Νορβηγία με όλα τα τέρματα να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο.

Πολύ καλή προσπάθεια από τις παίκτριες της ομάδας μας που κατάφεραν να κρατήσουν το μηδέν παθητικό στο πρώτο ημίχρονο παρά την πίεση που δέχτηκαν από την ομάδα της Νορβηγίας.

Διαφορετικό το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο με τις Νορβηγίες, που είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέση του ομίλου, να βάζουν ακόμη μεγαλύτερη πίεση και να πετυχαίνουν τέσσερα τέρματα σε διάστημα 15 λεπτών, από το 50' μέχρι το 65' ενώ στη συνέχεια πέτυχαν άλλα δύο τέρματα με το σκορ να κλείνει στο 6-0.

H Haug σκόραρε στο 50' και στο 65' πετυχαίνοντας το 1-0 και το 4-0 ενώ μεσολάβησαν τέρματα από τις Linberg (53') και Sorum (60'). H Norheim πέτυχε το 5-0 στο 78' και η Linberg διαμόρφωσε το τελικό 6-0 στο 89'.

Ο αγώνας έγινε στο στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης Mangualde στην ΄Πορτογαλία.

Η Εθνική μας αγωνίστηκε με την ακόλουθη σύνθεση:

Κύπρος (Α. Βασιλείου):
 Αντουανέτα Χρυσάνθου, Αθηνά Πανταζή, Φιλίππα Σάββα, Κατερίνα Παναγιώτου, Χαρίκλεια Διονυσίου (60' Χρύσω Μιχαήλ), Παναγιώτα Θεοφίλου (64' Άννα Γιώρκα), Ηλιάνα Αντωνίου, Εφροσύνη Θεοχάρους, Σταυριάνα Αντωνίου (77' Μαρία Ζαχαρίου), Μαρία Αναστασία Καρασπύρου, Χαρά Χαραλάμπους.

Αναπληρωματικές: Ραφαέλα Παύλου, Παναγιώτα Νέστωρος, Γεωργία Κατσονούρη, Δέσποινα Χρυσοστόμου, Ελένη Λουκαϊδου, Ευρίσα Αφροδίτη Ευριπίδου.

Το σημερινό αγώνα διαιτήτευσε η Λετονή Viola Raudziņa.

Επόμενος αγώνας για την Κύπρο, την Παρασκευή στις 18:00 με αντίπαλο την Πορτογαλία. Η Εθνική μας θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της τη Δευτέρα με αντίπαλο τη Βόρειο Ιρλανδία (17:00).

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση