Κύπρος-Σουηδία 1-1: Πάλι αυτές οι καθυστερήσεις...

Πρεμιέρα είχαμε σήμερα στο δωδέκατο όμιλο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-17 που φιλοξενούμε στην Κύπρο με τη συμμετοχή της Εθνικής μας.

Όλοι οι αγώνες θα διεξαχθούν στην Πάφο και οι νεαροί διεθνείς μας θα κυνηγήσουν το εισιτήριο για συμμετοχή τους στον Elite round για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση.

Χορηγός της Εθνικής Παίδων η Α.Ε. ΟΠΑΠ Κύπρου.

Η Εθνική μας σήμερα αντιμετώπισε την αντίστοιχη ομάδα της Σουηδίας στο Δημοτικό Στάδιο Κουκλιών και ισοφαρίστηκε (1-1) στις καθυστερήσεις.

Η ομάδα μας έφτασε κοντά σε μια σπουδαία νίκη αλλά και με το 1-1 παραμένουμε δυνατά στο κυνήγι της πρόκρισης και την ερχόμενη Παρασκευή μας περιμένει ο αγώνας με την Πολωνία.

Στο πρώτο ημίχρονο οι διεθνείς μας δημιούργησαν πρώτοι τις προϋποθέσεις για να ανοίξουν το σκορ και σταδιακά οι Σουηδοί ισορρόπησαν τον αγώνα. Αποτέλεσμα ημιχρόνου 0-0.

Στο 46ο λεπτό ο Αγάπιος Βρίκκης μετά από εξαιρετική ενέργεια του Δανιήλ Παρούτη άνοιξε το σκορ (1-0)για την Εθνική μας.

Οι Σουηδοί προσπάθησαν να ισοφαρίσουν και η ομάδα μας κράτησε γερά με επικεφαλής τον τερματοφύλακα Σάββα Νικολάου αλλά δυστυχώς μείναμε στην ισοπαλία.

Στις καθυστερήσεις η Σουηδία ισοφάρισε σε 1-1 με τον Χέλμερ Άντερσον.

Η Εθνική μας αγωνίστηκε με τους Σ. Νικολάου, Τρύφωνος, Θ. Νικολάου, Χατζηκωνσταντή, Μάμα, Ανδρονίκου (73' Θεοδοσίου), Κακουλλή, Ναούμ (68' Κωνσταντινίδης), Βρίκκη, Παρούτη, Καψό (65' Ορφανίδης).

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Βορϊοιρλανδός Ian McNabb με βοηθούς τον συμπατριώτη του Georgio Argyropoulo και το Σέρβο Aleksandar Stanojković.

Παρατηρητής διαιτησίας ήταν ο Καζακστανός Pavel Saliy και παρατηρητής αγώνα ο Ρουμάνος Ionel Piscanu.

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση