Κύπρος-Σουηδία 0-1: Έμφραγμα στο 97' (vid)

Ηττήθηκε η Εθνική Ελπίδων μας από την Σουηδία με 0-1

Η Εθνική Ελπίδων μας έδωσε σπουδαία μάχη σήμερα στη Λάρνακα και το ΑΕΚ Αρένα απέναντι στους Σουηδούς. Η ομάδα μας πάλεψε και ήταν μαχητική μέχρι τέλους, ωστόσο δέχθηκε το γκολ στις καθυστερήσεις από τον Μπρόρσον στο 97' και ηττήθηκε τελικά με 0-1. Αποβλήθηκε στην εκπνοή του αγώνα ο Χριστοδούλου λόγω διαμαρτυριών στο γκολ που σημείωσαν οι Σουηδοί.

Η κάλυψη του αγώνα:

99' Τέλος στον αγώνα. Πήρε την νίκη στην τελευταία κυριολεκτικά φάση του αγώνα η Σουηδία.

98' Διαμαρτυρίες απο τους διεθνείς μας, κόκκινη στον Χριστοδούλου

97' ΓΚΟΛ 0-1 η Σουηδία με τον Μπρόρσον

92' Μεγάλη ευκαιρία για τους Σουηδούς που πιέζουν στα τελευταία λεπτά

90' 6 λεπτά ο επιπλέον χρόνος καθυστερήσεων.

87' Στο έδαφος ο Αντρέας Φράγκος, αποχώρησε με το φορείο και τώρα επανέρχεται.

86'  Τεράστια ευκαιρία για τους Σουηδούς και πάλι χαμένη.

84' Νέα σωτήρια απόκρουση από τον Χριστοδούλου σε σουτ του Ντάγκερστολ

82' Ίσως η πιο μεγάλη ευκαιρία για την Eθνική μας. Ο Μάριος Ηλία ανάγκασε τον Σουηδό τερματοφύλακα σε πολύ δύσκολη απόκρουση.

77' Σπουδαία φάση για τους Σουηδούς με τον Ράκιπ.

76' Τρίτη αλλαγή για την Eθνική μας. Ο Πάρης Ψάλτης παίρνει την θέση του Πίττα

75' Τεράστια ευκαιρία χαμένη για τους Σουηδούς

67' Δεύτερη αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Κώστας Πηλέας παίρνει την θέσει του Γουίλερ

66' Μεγάλη ευκαιρία για την εθνική μας. Ο Μάριος Ηλία δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

65' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τους Σουηδούς, αποκρούει ο Χριστοδούλου.

60' Αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Μάριος Ηλία παίρνει την θέση του Ματίας Σπόλιαριτς.

57' Ο Χριστοδούλου αποκρούει σουτ του Ίσακ και διατηρεί το 0-0.

47' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους Σουηδούς, από κοντά δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίκτυα και να πάρουν προβάδισμα.

46' Επαναρχίζει ο αγώνας στην ΑΡΕΝΑ.

45' Τέλος ημιχρόνου. Στο 0-0 οι δυο ομάδες.

41' Ευκαιρία για τους Σουηδούς να προηγηθούν μετά από σουτ του Σεβακάμπο, η μπάλα δίπλα από τα δοκάρια του Χριστοδούλου.

36' Ο Χριστοδούλου πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Λέβι έξω από την περιοχή.

35' Διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες των δυο ομάδων.

29' Σειρά της Σουηδίας να δημιουργήσει και να απειλήσει με τον Ράκιπ που στέλνει την μπάλα έξω από την εστία του Χριστοδούλου.

28' Εκ νέου ο Ματίας Σπόλιαριτς απειλεί. Αυτή ήταν η 2η τελική για την Εθνική μας. Απέκρουσε ο τερματοφύλακας των Σουηδών.

20' Η Εθνική μας απειλεί με τον Ματίας Σπόλιαριτς. Με δυνατό σουτ ανάγκασε τον τερματοφύλακα των Σουηδών σε δύσκολη απόκρουση.

10' Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση πέρασαν τα πρώτα λεπτά του αγώνα

0' Σέντρα στον αγώνα

Οι ενδεκάδες:

Κύπρος (Ανδρονίκου): Χριστοδούλου, Καρώ, Γουίλερ (Πηλέας 67'), Σπόλιαριτς (Μ. Ηλία 60'), Φράγκου, Πίττας (Ψάλτης 76'), Λ. Κυριάκου, Χατζηπασχάλης, Άδωνη, Σωτηρίου, Κυπριανού.

Στον πάγκο: Παρασκευά, Παπαγεωργίου, Χαραλάμπους, Ηλία, Ψάλτης, Ρόουλς, Πηλέας

Σουηδία (Νίλσον): Ντάλμπεργκ, Βάλγβιστς, Ντάγκερστολ, Μπρόρσον, Άντερσον, Λέβι, Σεβακάμπο, Ράκιπ, Σβάνμπεργκ, Ασόρο, Ίσακ

Στον πάγκο: Λίνερ, Χαλμπεργκ, Ινγλεσον, Αγκούστινσον, Σαλέτρος, Ενγκβαλ, Λάρσον

Κίτρινες: Γουίλερ, Φράγκου, Άδωνη, Χριστοδούλου / -

Κόκκινες: Χριστοδούλου / -

Σήμερα για τον έκτο όμιλο θα διεξαχθεί επίσης ο αγώνας της Τουρκίας με τη Μάλτα.

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση