Κύπρος-Μαυροβούνιο 0-0: Έδειξε καλά στοιχεία

Ήταν ανταγωνιστική και μπορούσε να κερδίσει η Κύπρος

Ένα τεστ που μπορεί να μη συνοδεύτηκε από νίκη αλλά είχε πράγματα να κρατήσεις ήταν αυτό το 0-0 με το Μαυροβούνιο για την Κύπρο. Ο Ραν Μπεν Σιμόν χάρισε ντεμπούτο σε ποδοσφαιριστές και δοκίμασε πρόσωπα και σχήματα, ενώ η ομάδα μας είχε και ευκαιρίες για να κερδίσει αλλά τις σπατάλησε. Οι αντίπαλοί μας απείλησαν με τη σειρά τους και είχαν δυο δοκάρια.

Το Μαυροβούνιο θεωρείται του ιδίου επιπέδου ομάδα με αυτές που θα συναντήσει η Κύπρος στον όμιλο του Nations League και έτσι τα συμπεράσματα είναι ιδιαίτερα χρήσιμα. Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε μονόλεπτος σιγή στη μνήμη του Κωστάκη Κουτσοκούμνη.

Ξεχώρισαν: Οι ποδοσφαιριστές που πήραν την πρώτη τους συμμετοχή σαφώς και ήταν οι πρωταγωνιστές. Γεωργίου, Κούσουλος, Αντωνίου, Φροξυλιάς και Παπαφώτης έπαιξαν για πρώτη φορά.

94' Τέλος του αγώνα.

93' Κεφαλιά του Μηνα μετα απο κόρνερ και η μπαλα μολις έξω.

85' Έξω ο Πιέρος μέσα ο Παπαφώτης.

78' Αλλαγή για Κύπρο. Κατελαρης και Οικονομιδης στη θέση των Κούσουλου και Άντονι.

78' Δοκίμασε το πόδι του ο Κούσουλος, έξω η μπάλα.

76' Εξαιρετικό πλασέ του Γιόβοβιτς ο Παρντο όμως με σωστά ανταλλακτικά έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ.

72' Αλλαγή για την Κύπρο, έξω ο Χριστοφή μέσα ο Ρουσιάς.

72' Ο Πιέρος κέρδισε τη μπάλα στο τρίτο του Μαυροβουνιου, έκανε και το σουτ από το ύψος της περιοχής, στην αγκαλιά του Μιγιατοβιτς.

65' Τριπλή αλλαγή για Μαυροβούνιο. Μέσα οι Μπακιτς, Μαρουσιτς, Χακσαμπανοβιτς στη θέση των Γιόβετιτς, Στόκοβιτς, Κοβάσεβιτς.

64' Κίτρινη στον Ιβανιτς και αλλαγή για την Κύπρο. Ντεμπούτο για Μηνά Αντωνίου στη θέση του Φροξυλιά.

62' Ο Άντονι πάτησε περιοχή από πλάγια δεξιά θέση, έκανε και το σουτ από δύσκολη θέση, με τον Μιγιατοβιτς να μπλοκάρει σταθερά.

58' Στην περιοχή ο Πιέρος πέρασε από δύο αμυντικους το πλασέ του όμως σταμάτησε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

55' Μαγική μπαλιά του Χριστοφή, Πιέρος έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, μόλις έξω η μπάλα.

53' Εξαιρετική ντριμπλα του Κούσουλου, έκανε και τη συρτή μπαλιά στην περιοχή δεν μπόρεσε ο Πιέρος να κάνει την προβολή.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους. Ο Ρενάτο Μαργκάσα μπήκε στη θέση του Νικόλα Ιωάννου. Αλλαγή και για το Μαυροβούνιο. Κλιμέντα αντί Σάβιτς.

45' Τέλος ημιχρόνου.

44' Ο Γιόβοβιτς έφυγε σε αντεπίθεση πέρασε τον Παρντο που βγήκε εκτός περιοχής όμως άνοιξε πολύ τη μπάλα που πέρασε έξω.

36' Αλλαγή για Μαυροβούνιο έξω ο Μπεκιράι,  μέσα ο Μούκοσα.

33' Ο Γιόβετιτς εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από αρκετή απόσταση με τη μπάλα να περνά λίγο έξω.

32' Ένταση στο γήπεδο ο Αρτυματας σταματησε με φάουλ τον Βούκσεβιτς, με τον τελευταίο να ζητά έντονα το λόγο απ' τον Κύπριο και να βλέπουν και οι δυο από μια κίτρινη κάρτα.

28' Δοκίμασε το πόδι του ο Κούσουλος από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

26' Ο Άντονι πάτησε περιοχή από δεξιά, έκανε τη μπαλιά έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί προ του Πιέρου που περίμενε για να σκοράρει.

16' Δυνατό σουτ του Γιόβετιτς, ο Παρντο ακουμπά τη μπάλα αυτή βρίσκει και στο δοκάρι για να καταλήξει κόρνερ.

13' Εκτελεί φάουλ ο Χριστοφή, κεφαλιά του Πιέρου, στα χέρια του αντιπάλου τερματοφύλακα.

10' Ο Χριστοφή έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, κάλυψε αρκετά μέτρα, έδωσε στον Νικόλα Ιωάννου, αυτός έκανε τη συρτή μπαλιά με τον Μιγιατοβιτς να μπλοκάρει.