Ήττα της Εθνικής Ελπίδων από την Ουγγαρία

Την ήττα με 2-0 από την Ουγγαρία γνώρισε σήμερα η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων σε αγώνα που έγινε στο Στάδιο ΑΕΚ Αρένα

Την ήττα με 2-0 από την Ουγγαρία γνώρισε σήμερα η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων σε αγώνα που έγινε στο Στάδιο ΑΕΚ Αρένα. Ο αγώνας αφορούσε το πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-21.

Καλύτερη η παρουσία της ομάδας μας στο πρώτο ημίχρονο, όπου θα μπορούσε να σκοράρει και να δημιουργήσει νέα δεδομένα στο παιχνίδι.

Η Εθνική μας σε σχέση με τον αγώνα στο Βέλγιο παρατάχθηκε με δύο αλλαγές. Ο Ανδρέας Φράγκου και ο Λεωνίδας Κυριάκου πήραν θέση στην ενδεκάδα, αντί των Παναγή και Σωτηρίου.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να σκοράρουν και σημειώνουμε τις καλές στιγμές που δημιούργησαν οι διεθνείς μας από στατικές φάσεις.

Μεγάλος χορηγός της Εθνικής Ελπίδων η εταιρεία ΕΚΟ (Ελληνικά Πετρέλαια).

Στο 13ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φράγκου δημιουργήθηκε καλή προϋπόθεση και ο Καρό από ευνοϊκή θέση έστειλε το σουτ που σταμάτησε σε αντίπαλο.

Στο 33’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φράγκου η κεφαλιά του Λεωνίδα Κυριάκου έφυγε παράλληλα μπροστά από την εστία των Ούγγρων και στο 35’ κεφαλιά του Αρτυματά εξουδετέρωσε σωτήρια σε κόρνερ ο Πατρίκ. Με την εκτέλεση του νέα κεφαλιά του Καρό έφυγε πάνω από την εστία των φιλοξενουμένων.

Ξεκίνημα με γκολ για την Ουγγαρία
Στο 50’ ο Ανδρέας Χριστοδούλου εξουδετέρωσε δύο φορές τον κίνδυνο, όμως δυστυχώς η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Sallói από κοντά άνοιξε το σκορ για τους Ούγγρους.

Η Εθνική μας προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει και στο 80ο λεπτό ο Haris πέτυχε το 2-0 για την πολύ καλή ομάδα της Ουγγαρίας.

Δύο λεπτά πριν από το φινάλε αποβλήθηκε ο Παναγιώτης Αρτυματάς για σκληρό φάουλ.

Η Κύπρος αγωνίστηκε με τους Α. Χριστοδούλου, Λ. Κυριάκου, Γουϊλερ, Καρό (62’ Μ. Ανδρέου), Αρτυματά, Φράγκου (76’ Ιωσηφίδης), Ψάλτη (56’ Κουμής), Κούσουλο (αρχηγός), Σπόλιαριτς, Πίττα, Παπαγεωργίου.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Ρουμάνος Horatiu Fesnic με βοηθούς τους συμπατριώτες του Alexandru Cerei και Vladimir Urzică.

Η Κύπρος μετά το σημερινό αποτέλεσμα έμεινε στους έξι βαθμούς.

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση