Γιάννος Οκκάς: «Πρέπει να βελτιωθούμε, ακόμη τίποτε δεν έχει τελειώσει»

Οι δηλώσεις του προπονητή της Εθνικής Παίδων μετά την ήττα με 3-0 από την Ελβετία

Ο απολογισμός της πρεμιέρας με αντίπαλο την Ελβετία κατέγραψε ήττα για την Εθνική μας όμως τίποτε ακόμη δεν έχει τελειώσει ως προς το στόχο της πρόκρισης.

Οι Ελβετοί στον απογευματινό αγώνα της Πέγειας παρουσιάστηκαν πολύ δυνατοί και με τα απανωτά γκολ που σημείωσαν μέσα σε έντεκα λεπτά (48-59), έφτασαν στο 3-0 και αποκτούν άλλη δυναμική για τη συνέχεια.

Η ομάδα μας έχασε από ανώτερο αντίπαλο, προσπάθησε ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, όμως η εξέλιξη του αγώνα με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου μας αφαίρεσε την ευκαιρία για να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο.

Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής ασφαλώς θα κάνει τις αναλύσεις του προς τους διεθνείς μας για τα μαθήματα της πρεμιέρας, όμως το βάρος της προσπάθειας επικεντρώνεται στην επόμενη ημέρα και μέσα από τους δύο αγώνες που απομένουν να κυνηγήσουμε εισιτήριο πρόκρισης.

«Κάθε αρχή είναι δύσκολη. Στο σημερινό πρώτο ημίχρονο πιστεύω ότι είχαμε αρκετά καλή παρουσία. Στο δεύτερο ημίχρονο,  τα δύο γρήγορα τέρματα που δεχτήκαμε δυστυχώς μας επηρέασαν και δεν καταφέραμε να αντιδράσουμε.

Τέλειωσε ο πρώτος αγώνας με την Ελβετία όχι με το αποτέλεσμα που θα θέλαμε. Πρέπει να παρουσιαστούμε βελτιωμένοι για τα δύο δύσκολα παιχνίδια που ακολουθούν γιατί ακόμη τίποτε δεν έχει τελειώσει», δήλωσε χαρακτηριστικά μετά το σημερινό φινάλε στην ιστοσελίδα της ΚΟΠ ο Γιάννος Οκκάς.

Η προσπάθεια επικεντρώνεται τώρα στον επόμενο αγώνα με αντίπαλο τη Σκοτία, που σήμερα νίκησε το Κόσσοβο με 2-1.

Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής θα έχει εικόνα μέσω DVD από το παιχνίδι με τη Σκοτία και ανάλογα θα καθορίσει και το πλάνο για το καθοριστικό μεταξύ μας παιχνίδι.

Ο κύκλος της προετοιμασίας αρχίζει το Σάββατο και θα ολοκληρωθεί την Κυριακή, καθώς ο αγώνας με τη Σκοτία είναι προγραμματισμένος για την ερχόμενη Δευτέρα 29 Οκτωβρίου.

Την ίδια ημέρα και ώρα (15:00) στο Στάδιο «Στέλιος Κυριακίδης» θα διεξαχθεί και ο αγώνας της Ελβετίας με το Κόσσοβο